Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor succesiune

A=defunct;B=sot supravietuitor;C=ascendent privilegiat;X=legatar
La decesul lui A raman:apartament de 36 000 euro, tablouri 4000 euro,electrocasnice 4000 euro, bani 15 000 euro;legatul constituit in favoarea lui X este:electrocasnicile si suma de bani de 2000 euro.Bunurile sunt comune.Cum se imparte?
Din masa succesorala a lui A revine:

x isi primeste partea din testament
b 33%
c 66%
Sotul supravietuitor are un drept asupra obictelor de uz gospodaresc. Atentie ce electrocasnice sunt!
Cand sotul supravietutor vine in concurs cu un ascendent privilegiat, vor culege amandoi 1/2 si 1/2. Rezerva succesorala nu este atinsa prin legatul particular facut lui X, deci mostenitorii legali au obligatia , ca mostenitori universali , de a i preda bunurile lui X, lasate prin legat.

Rezerva parintelui in acest caz era de 1/4 si a sotului la fel. Insa rezerva nu s a incalcat.
fanes a scris:

A=defunct;B=sot supravietuitor;C=ascendent privilegiat;X=legatar
La decesul lui A raman:apartament de 36 000 euro, tablouri 4000 euro,electrocasnice 4000 euro, bani 15 000 euro;legatul constituit in favoarea lui X este:electrocasnicile si suma de bani de 2000 euro.Bunurile sunt comune.Cum se imparte?

B= 1/2 + 1/2 din partea defunctului
C= 1/2 din partea defunctului
X= cea ce ii este acordat prin testament cu conditia respectarii rezervei succesorale

B are un drept de mostenire special asupra mobilierului, obiectelor apartinand gospodariei casnice dar care este inlaturat prin testament.

Pe valoarea totala: 36000+4000+4000+15000 = 59000 Euro
B=29500 + 11750
C=11750
X=6000

Pe bunuri:
Apartament:
B=50%+25%
C=25%
Tablouri:
B=50%+25%
C=25%
Bani:
B=7500+2750 Euro
C=2750 Euro
X=2000 Euro
Electrocasnice la valoare monetara:
B=2000 Euro
X=2000 Euro

Alexandru Munteanu, Avocat
cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
Art.1 din Legea 319/1944 privind dreptul de mostenire al sotului supravietutor.
Ati mentionat ca absolut toate bunurile sunt comune, ceea ce inseamna ca in masa succesorala intra doar 1/2 din bunuri, restul fiind cota indiviza a sotului supravietuitor.
Apoi, ati mentionat ca legatarul a primit prin legat electrocasnicele din gospodarie. Conform legii 319/1944, sotul supravietuitor are un drept special de mostenire asupra mobilelor si obiectelor casnice din gospodarie, daca nu vine in concurs cu descendentii. Deci, daca legatarul X nu are calitatea de descendent, ca sa intre in masa succesorala, vorbim in continuare de acest drept special; insa, pentru ca defunctul nu a putut dispune decat de 1/2 sa din aceste bunuri (pentru ca 1/2 apartin sotiei), iar din acesta jumatate, sotia mai are 1/2 (cota de mostenire a sotului supravietuitor in concurs cu un ascendent privilegiat este de 1/2), rezulta ca sotul va avea o cota de 3/4 din electrocasnice care ii permit pastrarea lor in natura, daca doreste.
Deci, masa succesorala se imparte astfel:
apartamentul: 1/2 sotia; 1/2 ascendentul (de unde rezulta ca sotia va avea 1/2 + (1/2 x 1/2 ) = 3/4 (27.000 euro), iar parintele 1/4, adica 9000 euro)
tablourile: 1/2 sotia; 1/2 parintele (deci, sotia va avea in final 3/4 (3000 euro) , iar parintele 1/4 - 1000 euro)
banii: 1/2 sotia; 1/2 parintele (in final, sotia va avea 3/4 din banii din cont (adica, 10250 euro), parintele 1/4, 2750 euro)
electrocasnicele: parintele nimic; sotia care deja e proprietar indiviz pe 1/2 din ele, ori formeaza 2 loturi identice ca valoare (unul il pastreaza, altul il da legatarului) ; fie, le retine in natura si ii da legatarului din valoarea lor; fie i le lasa in natura , deci inclusiv cota ei, si nu ii mai da cei 2000 de euro dati prin legat - dupa cum se inteleg intre ei)
legatarul - 2000 euro (bani din cont, care scad masa de bani din succesiune de la 7500 la 5500) plus ce se intelege cu sotia ptr electrocasnice. (ori numai electrocasnicele in natura)