Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul tarif / ora suplimentara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul tarif / ora suplimentara

Buna ziua.
Am cateva nelamuriri referitoare la calculul orelor suplimentare si va rog,daca se poate,sa ma ajutati cu un raspuns.Ma aflu intr-un proces in care s-au facut pana acum doua expertize pentru calculul orelor suplimentare insa sunt total diferite una de cealalta si nu stiu care este cea corecta.
Daca unui salariat ii este platita ora normala de lucru cu un tarif stabilit pentru fiecare salariat in parte(ex.6 lei/ora),atunci ora suplimentara va fi platita cu acelasi tarif sau se va tine cont de salariul de incadrare pentru a calcula tariful/ora?(practic salariati nu aveau nici o legatura cu salariul din cartea de munca;aveau un tarif / ora iar din salariul realizat se opreau taxele).
Orele suplimentare sunt calculate pe total in luna respectiva sau trebuie sa se tina cont de cele lucrate in zilele de sarbatoare legala si sambata sau duminica?
Intr-una dintre expertize exista pentru fiecare luna aceeasi metoda de calcul al orelor suplimentare si nu seamana deloc cu exemplele pe care le-am vazut aici.
Ex:
nr.ore suplimentare*1*tariful/ora sau
nr.ore suplimentare*tariful/ora
Nu trebuia sa fie inmultit cu procentul de 75% sau 100%?
Va rog sa mai imi spuneti daca pentru sporul de vechime este corecta aplicarea unui procent de 5% pentru o vechime de 9,10 si 11 ani.

va multumesc
leonora
transe de vechime :
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca

Codul muncii prevede ca munca suplimentara se compenseaza cu ore libere platite in urmatoarele 60 de zile dupa efectuarea acestora. Asadar, acest spor se acorda numai in cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul legal de 60 de zile. Cuantumul acestui spor nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Exemplu de calcul
Un angajat cu o norma de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana efectueaza intr-o luna 15 ore suplimentare.
Zile lucratoare in luna: 20
Ore lucrate: 20 zile x 8 ore/zi = 160 ore
Salariu tarifar: 2.938 lei
Salariu/ora: 2.938 : 160 ore = 18 lei/ora
Ore suplimentare lucrate: 15
15 ore x 18 lei/ora = 275 lei
Spor 100% ore suplimentare: 275 lei
Brut realizat: 2.938 + 275 + 275 = 3.488 lei

Va multumesc pentru raspuns.

Referitor la transele de vechime aplicabile in calculul sporului de vechime...cum pot convinge instanta,respectiv expertul ca asa este corect? va intreb acest lucru deoarece i-am pomenit expertului de aceste transe insa nu a vrut sa le ia in calcul spunand ca nu exista nici un art.care sa-l oblige sa tina cont de aceste procente si atunci mi-a aplicat un spor de 5% pentru o vechime de 9,10 si 11 ani.

leonora
Intr-adevar, acele transe trebuie sa fie mentionate intr-un act normativ pentru sectorul bugetar sau in ccm aplicabil angajtorului ori in Regulamentul Intern al acestuia pentru sectorul privat astfel incat sa fie acordate ...

Despre ce perioada este vorba intrucat numai de la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ...?
Perioada este dec.2006-oct.2009.Daca angajatorul nu are CCM si nu este trecut nici in ROI atunci sa inteleg ca angajatorul nu avea obligatia de a plati acest spor?
In acea perioada este aplicabil CCMN ... astfel:
a) pentru 2006
Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006 , art.40 alin.2 si 3
[ link extern ]

b) pentru 2007/2009
Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 , art.40 alin.2 si 3
[ link extern ]