Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poprire pe salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poprire pe salariu

Buna ziua,
Se poate face porire pe salariu fara acceptul salaritului ? Cat este cota maxima de poprire din salariu?
Art. 409 Cod procedura civila(1) Salariile si alte venituri periodice realizate din munca,pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale,precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net,pentru sumele datorate cu titlu de intretinere sau alocatie pentru copii;
b)pana la 1/3 din venitul lunar net,pentru orice alta datorie.
Cat priveste modalitatea,trebuie sa existe un temei legal de infiintare a popririi,o adresa de infiintare a acesteia,o copie de pe titlul executoriu certificata cf cu originalul.
magdalenacucu a scris:

Buna ziua,
Se poate face porire pe salariu fara acceptul salaritului ? Cat este cota maxima de poprire din salariu?

Poprirea se infiinteaza la cererea creditorului, de executorul judecatoresc de la domiciliul sau sediul debitorului ori de la domiciliul sau sediul tertului poprit.

Poprirea se infiinteaza fara somatie, prin adresa insotita de o copie certificata de pe titlul executoriu, comunicata celei de-a treia persoane, instiintandu-se totodata si debitorul despre masura luata.
In adresa de poprire se va pune in vedere celei de-a treia persoane (tert poprit), interdictia de a plati debitorului sumele de bani.

In termen de 15 zile de la comunicarea popririi, iar in cazul sumelor de bani datorate in viitor, de la scadenta acestora, tertul poprit este obligat:
a) sa consemneze suma de bani;
b) sa plateasca direct creditorului suma retinuta si cuvenita acestuia. La cererea creditorului suma ii va fi trimisa la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la resedinta indicata, cheltuielile de trimitere fiind in sarcina debitorului.