Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie anulare permis conducere auto...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie anulare permis conducere auto...

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti care este termenul si baza legala pentru prescriptia dreptului de anulare a permisului de conducere auto.
Va multumesc!
Gasiti raspunsul in OU 195 / 2000 privind circulatia pe drumurile publice, cap. X , sectiunea 4.
Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns, dar nu stiu unde este in acest act normativ ceeace ati mentionat dumneavoastra.
Citez mai jos:

"ORDONANTA DE URGENTA 195/2000 Modificat(a)
Emitent: Guvern
Domenii: Taxe vamale M.O. 580/2000
Ord. de urg. privind scutirea de la plata taxelor vamale, precum si a suprataxelor vamale pt. instalatii, echipamente, utilaje si parti ale acestora, know-how, precum si combustibili energetici

M.OF. 580 din 20 noiembrie 2000

ORDONANTÃ DE URGENTA
privind scutirea de la plata taxelor vamale, precum si
a suprataxelor vamale pentru instalatii, echipamente,
utilaje si parti ale acestora, know-how, precum si combustibili
energetici care sunt importati prin credite externe contractate
cu garantia statului de companii si societati nationale, institutii
publice si societati comerciale "
Am analizat si ou 195/2002, dar capitolul X nu are sectiuni si face referire la altceva.

Se poate sa ma lamuriti si pe mine?

Multumesc mult!
crisenz, utilizator
Art.114. alin.1 din O.U.G 195/2002:
- titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judectoreasca ramas a definitiva pentru o infraciune care a avut ca rezultat uciderea sau vatmarea corporala a unei persoane, savarita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulaie;
- titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judectoreasca ramasa definitiva pentru infraciunile prevzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) i (5), art.89 alin.(1) i (2), art.90 alin. (1) i art.92 alin.(3);
- titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotrre judectoreasc rmas definitiv, pedeapsa complementar a interzicerii exercitrii profesiei sau ocupaiei de conductor de vehicule, prevzut la art.64 lit.c) din Codul penal;
- permisul de conducere a fost obinut cu nclcarea normelor legale, situaie constatat de instana competent;
- permisul de conducere a fost obinut n perioada n care titularul era cercetat sau judecat n cadrul unui proces penal pentru svrirea unei infraciuni la regimul circulaiei pe drumurile publice, atunci cnd acesta a fost condamnat printr-o hotrre judectoreasc rmas definitiv.
glowsunshine, utilizator
Ufff...
Eu intrebasem care este termenul de "PRESCRIPTIE" dupa care politia nu mai poate anula permisul de conducere, nu altceva...
Multumesc!
Le cam incurcati.
Daca ati savarsit o fapta penala si intervine prescriptia este altceva.
Prescriptia anularii nu exista.