Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Crestere Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Crestere Copil

Buna ziua! Ma numesc Adina si am o intrebare.In 2 mai 2011 am ramas fara serviciu datorita disponibilizarii dupa 4 ani de lucru . In data de 17 iunie 2011 m-am reangajat la o alta firma pe perioada nedeterminata de timp. De o luna si jumatate am aflat ca sunt insarcinata . Intrebarea mea este ce drepturi am referitoare la concediul prenatal si concediul ptr intretinerea copilului daca intre cele 2 locuri de munca apare aceasta intrerupere de o luna si 15 zile ? Mentionez ca ar trebui sa nasc undeva la inceputul lunii martie .
1. perioada luata in calcul pentru stabilirea indemnizatiei pentru CCC este martie 2011 - martie 2012.
In aceasta perioada trebuie sa aveti realizate, timp de 12 luni ,venituri supuse impozitului pe venit pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.

2. in perioada 02.05 - 17.06.2011 ati fost in somaj?
Din pacate nu. Dura prea mult depunerea dosarului ptr somaj si deja aveam interviuri ptr jobul pe care il am acum.
Se pare ca va fi o problema cu aceasta perioada , astfel incat sa nu puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Ce pot face in aceasta situatie ? Pot plati la CAS suma ptr perioada in care nu am lucrat ? Mi se pare o aberatie sa nu beneficiez de CCC in conditiile in care am peste 12 ani vechime pe cartea de munca cu nici macar o zi de concediu medical si doar aceasta intrerupere de o luna si jumatate .
Chiar daca platiti darile la stat tot nu puteti beneficia de indemnizatie ..legea prevede clar conditia necesara acordarii acesteia : realizarea de venituri supuse impozitului pe venit ... venituri in sensul prevazut de OUG nr.111/2010.

Solutii ar fi , cu riscul unor sanctiuni ...