avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sanctiuni disciplinare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sanctiuni disciplinare

am primit sanctiune disciplinara, mustrare scrisa fara sa fiu cercetata prealabil. Am contestat-o in 5 zile la superiorul de drept. Am primit citatie de la Comisia de disciplina cu cateva ore inainte de a ma prezenta la audiere. Aici intreb : mai trebuie sa fiu cercetata, dupa aplicarea sanctiunii, sau doar sa primesc un raspuns despre cum a fost data dispozitia, nefiind sesizata comisia pentru cercetarea prelabila cu propunere sau nu de sanctionare? Eu inteleg ca trebuie sa verifice doar daca s-a efectuat cercetarea prealabila. Bun, am contestat citatia pentru ca nu s-a respectat termenul de minimum 5 zile cum zice HG 1344/2007 de la comunicare pana la audiere si am solicitat ca sedinta sa fie publica in baza HG 1344/2007, art 30, alin 3 si legea 571 / 2004 privind protecţia personalului din autorităţile publice, instituţiile publice şi din alte unităţi care semnalează încălcări ale legii , ca şedinţa să fie publică. Cu toate ca am contestat citatia comisia a audiat 2 martori atunci, martori solicitati de ea. Acum pun a doua intrebare, pot sa sesizez, cand ma vor rechema, suspendarea membrilor comisiei cu care consider ca sunt in conflict de interese, vor fi toti titularii, pot sa si motivez in sesizare daca trebuie, ma bazez pe litera d si e. Reglementarile spun: ART. 14 (1) Membrii si secretarul comisiei de disciplina se afla in conflict de interese daca se afla in una dintre urmatoarele situatii: a) au relatii cu caracter patrimonial cu functionarul public a carui fapta sesizata ca abatere disciplinara este cercetata; b) interesele patrimoniale personale, ale sotului, sotiei sau rudelor de gradul I pot influenta deciziile pe care trebuie sa le ia in exercitarea atributiilor corespunzatoare care ii revin potrivit prezentei hotarari; c) se afla in raporturi ierarhice directe cu functionarul public a carui fapta sesizata ca abatere disciplinara este cercetata; d) se afla in relatii de prietenie sau dusmanie cu functionarul public a carui fapta este sesizata ca abatere disciplinara; e) ori de cate ori considera ca integritatea, obiectivitatea si impartialitatea procedurii disciplinare pot fi afectate. (2) Prevederile art. 13 alin. (2)-(6) se aplica in mod corespunzator. (3) La prima sedinta a comisiei de disciplina pentru analizarea oricarei sesizari adresate acesteia, membrii si secretarul comisiei de disciplina au obligatia de a depune o declaratie pe propria raspundere ca nu se afla in niciunul dintre cazurile prevazute la alin. (1). (4) In situatia in care conflictul de interese intervine pe parcursul procedurii disciplinare, membrii si secretarul comisiei au obligatia de a actualiza declaratia prevazuta la alin. (3) si de a solicita suspendarea mandatului in conditiile prevazute la art. 13 alin. (1) lit. f). (5) Declaratiile se pastreaza de catre secretarul comisiei. Incalcarea dispozitiilor alin. (3) si (4) constituie abatere disciplinara. A treia intrebare este daca se poate sa nu aprobe ca sedinta fie publica? La atibutiunile comisiei in cazul in care sanctiunea a fost contestata la primar HG spune(imi cer scuze dar dau din legi si altele ca sa va fie mai usor): art. 23, alin 2 si alin 3 din HG 1344/2007,, (2) Contestaţia cu privire la sancţiunea disciplinară aplicată potrivit art. 77 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 188/1999, republicată, se depune în termen de 5 zile lucrătoare de la data comunicării actului administrativ prin care aceasta a fost aplicată. (3) În situaţia prevăzută la alin. (2) conducătorul autorităţii sau instituţiei publice sesizează comisia de disciplină în termen de 5 zile lucrătoare de la data înregistrării contestaţiei. În acest caz, comisia de disciplină este competentă să verifice dacă sancţiunea disciplinară a fost aplicată cu respectarea prevederilor art. 78 alin. (3) din Legea nr. 188/1999, republicată. ,,ART. 78 (3) Sancţiunile disciplinare nu pot fi aplicate decât după cercetarea prealabilă a faptei săvârşite şi după audierea funcţionarului public. Audierea funcţionarului public trebuie consemnată în scris, sub sancţiunea nulităţii. Refuzul funcţionarului public de a se prezenta la audieri sau de a semna o declaraţie privitoare la abaterile disciplinare care i se impută se consemnează într-un proces-verbal". Ultima intrebare este de cand incep cele 30 de zile pentru a o ataca in contencios, de la primirea dispozitiei sau de la ultimele mele demersuri catre comisie si eventual o comunicare a lor? Va multumesc daca cititi si imi dati raspunsurile solicitate in termenul necesar mie.

Alte discuții în legătură

Cercetare administrativa functionar public DIA63 DIA63 Sunt functionar public si a fdost sesizata Comisia de disciplina pentru cercetarea mea. Rog sa-mi comunicati daca persoana desemnata sa faca cercetarea poate ... (vezi toată discuția)
Comisie disciplina functionari publici steliana_ro steliana_ro Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu o chestiune. Am o sesizare pentru comisia de disciplina privind abaterile disciplinare ale unui sef de serviciu și am un ... (vezi toată discuția)
Sanctionat disciplinar cu ''mustrare scrisa'' beneerika beneerika buna. Doresc sfatul dvs in legatura cu o problema: sunt functionar public si recent am primit o dispozitie prin care am fost anuntat ca sunt sanctionat ... (vezi toată discuția)