Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rejudecarea unei cauze civile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rejudecarea unei cauze civile

Va rog sa imi spuneti daca in situatia in care se rejudeca un dosar civil (pretentii), se face o noua intampinare. De asemenea, in caz de rejudecare, se poate cere prin intampinare, chemarea in garantie a unei alte persoane? Va multumesc.
la rejudecare inseamna ca procesul se ia de la inceput
puteti face intmpinare si cerere de chemare a altor persoane in garantie,cerere care se taxeaza
succes
Depinde de ce anume a dispus instanta de recurs.
Instanta de recurs/apel prin decizia de casare va indica instantei de fond procedurile care trebuiesc indeplinite, proceduri a caror lipsa a dus la casarea hotararii. In functie de aceasta se stabileste cadrul procesual si obiectul actiunii de la instanta de fond.
In ce conditii se poate face rejudecarea unui proces civil, altfel decat dispune o instanta de recurs prin casare cu trimitere? De exemplu, cand temeiul legal al unei cerereri de revizuire este declarat neconstitutional(art.322 pct.9 Cod proc. civ.).
dupa cum ati pus intrebarea sinteti din nou in prima instanta (aceeasi la care ati inceput fondul)?
la rejudecare procesul se reia de la inceput in unele situatii, cind este desfiintata sentinta de fond in totalitate, in altele nu, de exemplu daca a avut loc casarea in recurs , nu a existat drept de apel, iar instanta de recurs a solutionat anumite probleme de drept privind fondul
in ce situatie sinteti? detalii ar fi utile
daca sinteti in prima situatie in rejudecare se revine la prima zi de infatisare, nu aveti obligatia de a depune intimpinare dar daca sinteti pirit aveti obligatia sa depuneti chemarea in garantie cel tirziu pina la prima zi de infatisare din rejudecare
in cea de-a doua situatie nu mai aveti dreptul de a chema in garantie un tert
eugen82, utilizator