Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical imediat dupa ccc pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical imediat dupa ccc pana la 2 ani

Buna ziua,
angajata care trebuia sa vina maine 06.09.2011 la serviciu, dupa ccc. a venit sotul ei astazi si a adus cerere pentru reînceperea activitatii dar totodata ne instiinteaza ca ea este internata in spital ...ce e de facut?
Eu i-am dat sotului notificarea de preaviz , deoarece in urma reorganizarii societatii postul a fost desfiintatsi ea stia ca urma sa primeasca acest preaviz.
Cine ii va plati concediu medical?
Preavizul nu se poate suprapune cu CM.....
Astept sfaturi...
Cum o trec in pontaj?
1. Ii faceti decizie de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Ii transmiteti preavizul iar acesta este suspendat pe perioada concediului medical si se reia dupa terminarea concediului medical.
3. O pontati in concediu medical si ii platiti indemnizatia pe care o recuperati de la CJAS.
mirusaby a scris:

Buna ziua,
angajata care trebuia sa vina maine 06.09.2011 la serviciu, dupa ccc. a venit sotul ei astazi si a adus cerere pentru reînceperea activitatii dar totodata ne instiinteaza ca ea este internata in spital ...ce e de facut?
Eu i-am dat sotului notificarea de preaviz , deoarece in urma reorganizarii societatii postul a fost desfiintatsi ea stia ca urma sa primeasca acest preaviz.
Cine ii va plati concediu medical?
Preavizul nu se poate suprapune cu CM.....
Astept sfaturi...
Cum o trec in pontaj?

Puteti opera incetarea suspendarii cim pe daza de decizie la revenirea in activitate,mai apoi avand in vedere cm , operati o noua suspendare in cf. cu art 50 (b) Codul Muncii ,pe perioada incapacitatii temporare de munca.
La incetarea incapacitatii temporare de munca, procedati la incetarea suspendarii cim .
De la acea data ,angajata va fi prezenta la serviciu si poate incepe sa curga termenul de preaviz.Pe toata perioada suspendarii cim datorita cm,angajata va aparea pontata in cm,si aveti obligatia platii indemnizatiei de cm corespunzatoare.

ContSters136493, utilizator