Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere de activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere de activitate

Unei colege invatatoare i s-a redus postul, motiv pentru care a fost transferata la o alta scoala.
In timpul verii s-au transferat 2 elevi la scoala noastra si s-a infiintat dinnou postul.
Inspectoratul scolar a revocat restrangerea de activitate a colegei mele obligand-o sa revina la post, desi ea s-a prezentat deja la postul nou.
Va rog sa-mi spuneti daca este legal ceea ce s-a intamplat si daca este obligata sa vina inapoi.
Multumesc!
metodologie privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar
art. 16 (16) Personalul didactic titular care a fost transferat în etapa de restrângere de activitate 2011 va reveni pe postul didactic/catedra avut(ă) anterior, în situaţia în care, după etapa de pretransferare sau până la 1 septembrie 2011, se constată că postul didactic/catedra a fost vacantat(ă) sau reînfiinţat(ă), inspectoratul şcolar având obligaţia să comunice în scris cadrului didactic decizia de revenire pe postul/catedra deţinut(ă) anterior. Posturile didactice/catedrele eliberate se ocupă prin detaşare, suplinire, cumul sau plata cu ora, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii.

Era obligatoriu.