Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate face un contract propriului copil minor pt un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate face un contract propriului copil minor pt un imobil?

buna ziua.am si eu o mare problema,sper sa ma puteti ajuta.
sunt casatorita si avem un copil de 6 ani.in timpul acestei casatorii am cumparat 2 imobile cu sotul meu:unul prin credit ipotecar,si altul cash.sotul meu de ceva timp a inceput sa cheltuie banii pe pariuri sportive,a inceput sa se imprumute sume f mari la camatari cu dobanda asa ca vreau intr-un fel s-o pun la scuteala pe fiica noastra.as vrea sa-mi spuneti daca putem face un act pt a trece imobilul cumparat impreuna pe numele fiicei si daca in cazul unui divort acest imobil va mai trebui impartit la partaj.mentionez ca si el este de acord sa facem acest lucru(sa trecem pe numele fetei imobilul) insa am intrebat la noi in oras si mi s-a spus ca ar trebui sa avem un tutore pt asta,fetita(un bunic ceva) fiind minora.acest tutore are drepturi asupra locuintei?sau se poate face un alt fel de act prin care sotul sa nu poata gira cu aceasta locuinta chiar daca este bun comun??
Da, se poate face un contract de vanzare-cumparare, dar fiind minora, intradevar va trebui numit un tuture care sa-i administreze bunurile.
Stati linistita, acest tutore are drepturi limitate in ceea ce priveste imobilul, adica, doar de administrare , nu si de dispozitie( nu-l pote vinde).
multumesc mult pt raspuns.acum..noi,ca parinti ce drepturi avem asupra imobilului??adica il putem vinde daca vrem?sau..in cazul unui divort,acest imobil se va considera tot ca bun comun?va trebui impratit?multumesc!
Eu va pot raspunde cu ceea ce am trait eu . Cand fiul meu cel mare avea varsta de 4 anisori , bunica lui , respectiv fosta mea soacra i-a cumparat un apartament cu doua camere , ca sa-l aiba ca amintire de la ea cand va creste mare . Bineinteles ca sotul meu a facut acte asumandu-si responsabilitatea de tutore , l-au cumparat . La varsta cand fiul meu avea doar zece anisori , tatal lui care avea si calitatea de tutore , in urma unor probleme financiare , a facut presiuni asupra mamei sale ca sa il ajute sa vanda acel apartament , ceea ce a si facut , luindu-si obligatia de a cumpara altul cand se va redresa financiar . Anii au trecut , in urma cu 4 ani a dat divort de mine , copiii au ramas doar in ingrijirea mea si nimeni nu a mai cumparat pentru baiat o alta casa in loc . Asa ca trebuie sa aveti grija ca sotul dumneavoastra sa nu fie si tata si tutore pe aceleasi documente , ca sigur il va putea instraina cu usurinta . Am uitat sa precizez ca puterile tutorelui inceteaza cand minorul va implini varsta de 14 ani , iar imobilul va putea fi vandut doar cu acordul minorului , cu drepturile pe care le poate avea la acea varsta .
Anjelique, utilizator
...e bine sa nu va ganditi la divort...
pastrati apartamentul ca si bun comun...si ganditi-va la copil...
o seara placuta...
;)
multumescd e raspunsuri.
@Anjelique,noua ni s-a spus ca nu putem fi si parinti si tutore,asa ca este exclusa varianta asta.insa ce ma intriga pe mine ste..cum s-a putut vinde acel apartament daca era doar tutore?tutorele are aceste drepturi??si ce legatura mai avea mama lui daca deja ii vanduse apartamentul??in cazul meu,ca parinte,mai am drepturi asupra acelui imobil??
@sebastian,aceste probleme deja au recidivat,adica s-a mai intamplat acum doi ani acelasi lucru.deci,incredere este zero in acest om..totusi,de dragul copilului,incerc sa mai salvez ceva...insa copilul trebuie protejat de ambii parinti,nu doar de mine!multumesc totusi pt sfat!