Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Permis de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Permis de munca

Buna ziua,

Un SRLvrea sa angajeze ca Director Tehnic o persoana din Serbia (persoana care lucreaza pentru asociatul majoritar al SRL-ului pe aceeasi pozitie). Ii trebuie permis de munca? Care sint pasii obtinerii acestui permis? Unde ma informez/adresez?

Multumesc frumos,

Georgiana
Norme de aplicare a Legii 203/1999 privind permisele de munca
Art. 1. - (1) Permisul de muncă, al cărui model este prevăzut în anexa nr. 1, este documentul oficial care se eliberează, la cerere, străinilor de către Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă, instituţie publică aflată în subordinea Ministerului Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 203/1999 privind permisele de muncă, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare lege, precum şi de prezentele norme metodologice, denumite în continuare norme.
(2) Titularul permisului de muncă eliberat potrivit alin. (1) poate să fie încadrat ori detaşat la un singur angajator, persoană fizică sau juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială din România a unei persoane juridice cu sediul în străinătate.
Art. 2. - (1) Permisul de muncă poate fi eliberat, potrivit legii, străinilor care îndeplinesc condiţiile prevăzute de legislaţia din România cu privire la încadrarea în muncă şi la detaşare, care au aplicată pe documentele de trecere a frontierei viza de lungă şedere pentru angajare în muncă sau, după caz, viza de lungă şedere pentru alte scopuri, precum şi străinilor exceptaţi de la regimul obligativităţii vizelor de lungă şedere, potrivit dispoziţiilor legale.
(2) Străinul care are calitatea de asociat unic al unei societăţi comerciale din România nu poate obţine permis de muncă la acea societate.
Art. 3. - (1) Viza de lungă şedere pentru angajare în muncă sau, după caz, viza de lungă şedere pentru alte scopuri, necesară pentru obţinerea permisului de muncă, se acordă străinilor, la cerere, de către misiunile diplomatice ale României din străinătate, în condiţiile legii.
(2) La solicitarea vizei de lungă şedere pentru angajare în muncă se prezintă avizul favorabil pentru acordarea acestei vize, eliberat de Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 4. - Pentru depunerea documentaţiei în vederea obţinerii avizului favorabil, eliberării şi prelungirii permisului de muncă, angajatorul poate fi reprezentat printr-un salariat încadrat pe durată nedeterminată cu normă întreagă, cu atribuţii de reprezentare a angajatorului în raporturile cu terţii, printr-o societate de consultanţă juridică sau prin avocat, potrivit legii.
Art. 5. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip A este necesar avizul favorabil prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv al societăţii comerciale sau, după caz, actul de înfiinţare a persoanei juridice, precum şi certificatul de înmatriculare la oficiul registrului comerţului, în copie şi în original;
b) certificatul constatator emis de oficiul registrului comerţului, din care să rezulte că nu s-au operat cereri de înscriere de menţiuni referitoare la existenţa unei hotărâri judecătoreşti definitive pentru săvârşirea de infracţiuni de către asociatul unic sau, după caz, de asociaţi, în legătură cu activitatea pe care o desfăşoară, sau la declararea stării de faliment;
c) scrisoarea prin care se atestă bonitatea angajatorului, eliberată de banca la care acesta îşi are deschis contul;
d) certificatul de atestare fiscală emis de administraţia finanţelor publice în a cărei rază teritorială angajatorul îşi are sediul social, privind achitarea la zi a obligaţiilor către bugetul public naţional;
e) adeverinţa eliberată de agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială îşi are sediul angajatorul, cu privire la forţa de muncă autohtonă disponibilă pentru locul de muncă vacant comunicat de angajator potrivit dispoziţiilor legale;
f) fişa postului, organigrama cu precizarea funcţiilor ocupate şi vacante, regulamentul privind procedura de angajare sau contractul colectiv de muncă, în copie;
g) dovada publicării anunţului pentru ocuparea postului vacant, într-un cotidian de largă circulaţie;
h) copia procesului-verbal întocmit în urma selecţiei realizate pentru ocuparea posturilor vacante;
i) curriculum vitae al străinului, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 3, care să conţină şi declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu are antecedente penale, că este apt din punct de vedere medical pentru a fi încadrat în muncă şi că are cunoştinţe minime de limba română;
j) copia actului de studii necesar pentru încadrarea în funcţia sau în meseria pentru care se solicită eliberarea permisului de muncă, tradus în limba română şi legalizat de notarul public; diplomele, certificatele şi titlurile ştiinţifice eliberate în străinătate, în sistemul de învăţământ, vor fi însoţite de atestatul de recunoaştere eliberat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în condiţiile prevăzute de legislaţia în domeniu;
k) copiile documentelor care atestă pregătirea profesională obţinută în afara sistemului de învăţământ sau, după caz, care atestă experienţa profesională, traduse şi legalizate;
l) copia documentului de trecere a frontierei, valabil, al străinului şi, după caz, copia permisului de şedere în România.
(2) Pentru străinii prevăzuţi la art. 6 2 din lege cărora le-a fost necesară obţinerea vizei de lungă şedere pentru alte scopuri, în vederea eliberării permisului de muncă de tip A, angajatorul va depune o cerere motivată însoţită de documentele prevăzute la alin. (1) lit. a), b), c), d), f), i), j), k) şi l), precum şi de:
a) copia deciziei de detaşare în baza căreia străinul a desfăşurat activitatea lucrativă la un angajator din România şi la care urmează să fie încadrat în muncă;
b) după caz, copia contractului comercial de prestări de servicii, tradus în limba română şi legalizat de notarul public.
(3) Pentru obţinerea permisului de muncă de tip A, angajatorul persoană fizică va solicita avizul favorabil de la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă prin depunerea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la alin. (1) lit. d)-l), precum şi de următoarele documente:
a) copia actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente;
b) dovada că dispune de venituri suficiente pentru plata salariului angajatului străin;
c) cazierul judiciar al persoanei fizice angajatoare.
(4) Dosarul necesar pentru solicitarea eliberării permisului de tip A se depune la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă de către angajator şi va conţine:
a) cererea străinului pentru eliberarea permisului de muncă;
b) documentul străinului de trecere a frontierei, valabil, pe care este aplicată viza de lungă şedere pentru angajare în muncă sau, după caz, viza de lungă şedere pentru alte scopuri, în original şi în copie;
c) certificatul de cazier judiciar din ţara de origine ori de domiciliu a străinului ori alt document cu aceeaşi valoare juridică, eliberat de autorităţile acelui stat, tradus în limba română şi legalizat de notarul public, din care să rezulte că străinul nu are antecedente penale;
d) actul medical de atestare a stării de sănătate, eliberat de instituţiile medicale competente, potrivit prevederilor legale, din care să rezulte că străinul este apt pentru a fi încadrat în muncă;
e) două fotografii tip B.I.;
f) documentele prevăzute la alin. (1) lit. d), actualizate, dacă între data înregistrării cererii pentru obţinerea avizului favorabil şi data înregistrării cererii pentru eliberarea permisului de muncă au trecut mai mult de 60 de zile.
(5) Pentru străinii în cazul cărora nu este necesară obţinerea vizei de lungă şedere pentru angajare în muncă, în vederea eliberării permisului de muncă, angajatorul va depune o cerere motivată însoţită de următoarele documente:
a) copia actului constitutiv al societăţii comerciale sau, după caz, a actului de înfiinţare a persoanei juridice, copia certificatului de înmatriculare la oficiul registrului comerţului, pentru angajatorul persoană juridică, respectiv copia actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente, pentru angajatorul persoană fizică;
b) cererea străinului pentru eliberarea permisului de muncă;
c) documentul de trecere a frontierei, valabil, al străinului, în copie şi în original;
d) copia actului de studii necesar pentru încadrarea în funcţia sau în meseria pentru care se solicită eliberarea permisului de muncă, tradus în limba română şi legalizat de notarul public; diplomele, certificatele şi titlurile ştiinţifice eliberate în străinătate, în sistemul de învăţământ, vor fi însoţite de atestatul de recunoaştere eliberat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în condiţiile prevăzute de legislaţia în domeniu;
e) copiile documentelor care atestă pregătirea profesională obţinută în afara sistemului de învăţământ sau, după caz, care atestă experienţa profesională, traduse şi legalizate, însoţite, după caz, de copia atestatului de recunoaştere a pregătirii profesionale, emis de Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei;
f) certificatul de cazier judiciar din ţara de origine sau de domiciliu a străinului ori alt document cu aceeaşi valoare juridică, eliberat de autorităţile acelui stat, tradus în limba română şi legalizat de notarul public, din care să rezulte că străinul nu are antecedente penale;
g) actul medical de atestare a stării de sănătate, eliberat de instituţiile medicale competente, potrivit prevederilor legale, din care să rezulte că străinul este apt pentru a fi încadrat în muncă;
h) două fotografii tip B.I.;
i) permisul de şedere temporară, în copie şi în original, pentru categoriile de străini prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. b)-e) din lege.
(6) Pentru străinii prevăzuţi la art. 6 2 din lege cărora nu le-a fost necesară obţinerea vizei de lungă şedere pentru alte scopuri, în vederea eliberării permisului de muncă de tip A, angajatorul va depune o cerere motivată însoţită de documentele prevăzute la alin. (5).
Art. 6. - Pentru obţinerea permisului de muncă de tip B, angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b) şi i) din norme, precum şi:
a) cererea străinului pentru eliberarea permisului de muncă;
b) documentul de trecere a frontierei, valabil, al străinului, pe care este aplicată, după caz, viza de lungă şedere pentru alte scopuri, în original şi în copie;
c) copia contractului individual de muncă, tradus în limba română şi legalizat de notarul public;
d) copia actului de detaşare, tradus în limba română şi legalizat de notarul public;
e) după caz, copia contractului comercial de prestări de servicii, tradus în limba română şi legalizat de notarul public;
f) copia actului de studii necesar pentru detaşarea în funcţia sau în meseria pentru care se solicită eliberarea permisului de muncă, tradus în limba română şi legalizat de notarul public;
g) copiile documentelor care atestă pregătirea profesională obţinută în afara sistemului de învăţământ sau, după caz, care atestă experienţa profesională, traduse în limba română şi legalizate de notarul public;
h) două fotografii tip B.I.
Art. 7. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip C, este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b), c), d), e), i), l) şi la art. 6 lit. f) şi g) din norme.
(2) Pentru obţinerea permisului de muncă de tip C, angajatorul persoană fizică va solicita avizul favorabil prin depunerea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. d), e), i) şi l) şi la art. 6 lit. f) şi g) din norme, precum şi a:
a) copiei actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente;
b) dovezii că dispune de venituri suficiente pentru plata salariului angajatului străin;
c) cazierului judiciar al persoanei fizice angajatoare.
(3) Pentru eliberarea permisului de muncă de tip C, angajatorul va prezenta documentele prevăzute la art. 5 alin. (4) lit. a)-e) din norme.
(4) Pentru străinii cărora nu le este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, angajatorul va solicita obţinerea permisului de muncă prin prezentarea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (5) lit. a), b), c), f), g) şi h) şi la art. 6 lit. f) şi g) din norme.
Art. 8. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip D, este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b), c), d), e), j), k) şi l) din norme.
(2) Pentru eliberarea permisului de muncă de tip D, angajatorul va prezenta documentele prevăzute la art. 5 alin. (4) din norme.
(3) Pentru străinii cărora nu le este necesar avizul favorabil, angajatorul va solicita obţinerea permisului de muncă prin prezentarea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (5) lit. a)-h) din norme.
Art. 9. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip E, este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b), c), d), i) şi l) din norme.
(2) Pentru eliberarea permisului de muncă de tip E, angajatorul va prezenta documentele prevăzute la art. 5 alin. (4) din norme.
(3) Pentru străinii cărora nu le este necesar avizul favorabil, angajatorul va solicita obţinerea permisului de muncă prin prezentarea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. i) şi cele prevăzute la art. 5 alin. (5) lit. a), b), c), f), g) şi h) din norme.
Art. 10. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip F, este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. b), c), d), i) şi l) din norme.
(2) Pentru obţinerea permisului de muncă de tip F, angajatorul persoană fizică va solicita obţinerea avizului favorabil prin depunerea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. d), i) şi l) din norme, precum şi a:
a) copiei actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente;
b) dovezii că dispune de venituri suficiente pentru plata salariului angajatului străin;
c) cazierului judiciar al persoanei fizice angajatoare.
(3) Pentru eliberarea permisului de muncă de tip F, angajatorul va prezenta documentele prevăzute la art. 5 alin. (4) lit. a)-e) din norme.
(4) Pentru străinii cărora nu le este necesar avizul favorabil, angajatorul va obţine permisul de muncă cu prezentarea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (5) lit. a), b), c), f), g) şi h) din norme.
Art. 11. - (1) În vederea obţinerii permisului de muncă de tip G, este necesar avizul favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă, prevăzut la art. 3 alin. (2) din norme, pentru care angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b), c), d), h), i), j), k) şi l) din norme.
(2) Pentru obţinerea permisului de muncă de tip G, angajatorul persoană fizică va solicita obţinerea avizului favorabil prin depunerea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. d), h), i), j), k) şi l) din norme, precum şi a:
a) copiei actului de identitate şi, după caz, a autorizaţiei sau a altui document legal care atestă exercitarea unei activităţi ori profesii independente;
b) dovezii că dispune de venituri suficiente pentru plata salariului angajatului străin;
c) cazierului judiciar al persoanei fizice angajatoare.
(3) Pentru eliberarea permisului de muncă de tip G, angajatorul va prezenta documentele prevăzute la art. 5 alin. (4) din norme.
(4) Pentru străinii cărora nu le este necesar avizul favorabil, angajatorul va solicita obţinerea permisului de muncă cu prezentarea unei cereri motivate însoţite de documentele prevăzute la art. 5 alin. (5) din norme.
Art. 12. - (1) Cererea pentru eliberarea avizului favorabil al Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă se soluţionează în termen de 15 zile lucrătoare de la data înregistrării acesteia.
(2) Avizul eliberat de Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă în vederea obţinerii vizei pentru angajarea în muncă a străinilor este valabil 3 luni de la data eliberării acestuia.
(3) În cazul neacordării avizului, Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă are obligaţia de a comunica în scris angajatorului, în termenul prevăzut la alin. (1), motivele care au stat la baza acestei decizii.
(4) Decizia Oficiului pentru Migraţia Forţei de Muncă de neacordare a avizului poate fi contestată la instanţa judecătorească competentă, în condiţiile prevăzute de Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004.
(5) La depunerea cererii pentru acordarea avizului, angajatorul va prezenta dovada achitării echivalentului în lei a 30 euro, raportat la cursul oficial al Băncii Naţionale a României la data efectuării plăţii, şi a comisionului de 2% prevăzut de lege. Pe documentele prin care au fost achitate tarifele şi comisioanele pentru eliberarea avizului, unităţile Trezoreriei Statului vor confirma, prin semnătură şi ştampilă, încasarea sumelor respective în conturile corespunzătoare de venituri ale bugetului de stat.
Art. 13. - (1) Cererea pentru eliberarea permisului de muncă se depune în termenul de valabilitate a dreptului de şedere conferit prin viza de angajare în muncă sau, după caz, prin viza de lungă şedere pentru alte scopuri, dar nu mai târziu de 10 zile înainte de expirarea valabilităţii acestuia. Cererea se soluţionează în termen de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării dosarului.
(2) În cazul neacordării permisului de muncă, Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă are obligaţia de a comunica în scris solicitantului, în termenul prevăzut la alin. (1), motivele care au stat la baza acestei decizii.
(3) Numele persoanelor cărora nu le-au fost eliberate permisele de muncă vor fi comunicate Autorităţii pentru străini, în termen de 10 zile de la data respingerii cererii pentru eliberarea documentului.
(4) Decizia de neacordare a permisului de muncă de către Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă poate fi contestată la instanţa judecătorească competentă, în condiţiile prevăzute de Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004.
(5) La eliberarea şi prelungirea permisului de muncă angajatorul va prezenta dovada achitării tarifului şi a comisionului prevăzute de lege, după cum urmează:
a) echivalentul în lei a 200 euro, respectiv 150 euro, şi comisionul aferent de 2%, raportat la cursul oficial al Băncii Naţionale a României la data efectuării plăţii, pentru permisele de muncă a căror perioadă de valabilitate este de cel puţin 9 luni;
b) echivalentul în lei a 20 euro, respectiv 15 euro, şi comisionul aferent de 2%, pentru fiecare lună de valabilitate, raportat la cursul oficial al Băncii Naţionale a României la data efectuării plăţii, pentru permisele de muncă eliberate, respectiv prelungite, a căror perioadă de valabilitate este mai mică de 9 luni;
c) pe documentele prin care au fost achitate tarifele şi comisioanele pentru eliberarea permiselor de muncă unităţile Trezoreriei Statului vor confirma, prin semnătură şi ştampilă, încasarea sumelor respective în conturile corespunzătoare de venituri ale bugetului de stat.
Art. 14. - Procedura specială de eliberare a permisului de muncă, prevăzută la art. 4 alin. (5) din lege, se stabileşte prin ordin comun al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei şi al ministrului administraţiei şi internelor.
Art. 15. - (1) Permisul de muncă se acordă şi se prelungeşte, la cerere, conform termenelor prevăzute de lege, dacă străinul este în posesia unui document de trecere a frontierei valabil.
(2) Permisul de muncă poate fi eliberat/prelungit şi pe perioade de timp diferite de cele prevăzute la art. 4 alin. (2) din lege, în baza prevederilor art. 4 alin. (4) din lege.
(3) La eliberarea/prelungirea permisului de muncă în condiţiile alin. (2) se vor percepe tarifele prevăzute la art. 13 alin. (5) din norme, dacă acordurile, convenţiile şi înţelegerile internaţionale la care România este parte nu prevăd altfel.
Art. 16. - (1) Cetăţenii străini al căror acces pe piaţa muncii este reglementat prin acorduri, convenţii şi înţelegeri bilaterale încheiate de România cu alte state pot fi încadraţi în muncă fără permis de muncă, dacă această prevedere este stabilită prin textul acordului, convenţiei sau înţelegerii.
(2) Străinii prevăzuţi la art. 6 lit. d) din lege care pot fi încadraţi în muncă fără permis de muncă sunt străinii cărora li s-a acordat una dintre formele de protecţie prevăzute de legislaţia în vigoare privind statutul şi regimul refugiaţilor în România.
(3) Străinii prevăzuţi la art. 6 lit. h) din lege care pot fi încadraţi în muncă fără permis de muncă sunt străinii care urmează să îşi desfăşoare activitatea în cadrul ministerelor, al altor organe ale administraţiei publice centrale sau locale ori în cadrul autorităţilor administrative autonome.
Art. 17. - (1) Cererea pentru prelungirea permisului de muncă de tip A, C, D, E, F şi G se depune de către angajator la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă cu cel mult 45 de zile înainte de data expirării duratei de valabilitate a permisului de muncă, dar nu mai târziu de 10 zile înainte de expirarea perioadei de valabilitate a acestuia. La cerere se anexează documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. c), d) şi l) din norme, pentru angajatorul persoană juridică, sau documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. l) şi alin. (3) lit. b) din norme, pentru angajatorul persoană fizică, actualizate, precum şi cererea străinului pentru prelungirea permisului de muncă, permisul de muncă, contractul individual de muncă încheiat pe baza permisului de muncă, permisul de şedere valabil şi dovada achitării taxei şi a comisionului pentru prelungirea permisului de muncă, prevăzute la art. 13 alin. (5) din norme, în copie şi în original, pentru verificarea conformităţii.
(2) Pentru străinii cărora nu le este necesară obţinerea vizei de lungă şedere pentru angajare în muncă, cererea pentru prelungirea permisului de muncă se depune de către angajator în termenul prevăzut la alin. (1) şi va fi însoţită de documentul de trecere a frontierei valabil, permisul de muncă, contractul individual de muncă încheiat pe baza permisului de muncă, permisul de şedere valabil, precum şi de dovada achitării tarifului şi a comisionului pentru prelungirea permisului de muncă, prevăzute la art. 13 alin. (5) din norme, în copie şi în original.
(3) Cererea pentru prelungirea permisului de muncă se soluţionează în termen de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării.
(4) Dacă străinul are permis de şedere valabil şi angajatorul nu a depus cererea pentru prelungirea permisului de muncă în termenul prevăzut la alin. (1), se poate obţine un nou permis de muncă la acelaşi angajator, dacă cererea este depusă în termen de maximum 30 de zile de la expirarea permisului de muncă. Pentru eliberarea noului permis de muncă se prezintă documentele prevăzute la alin. (1) sau, după caz, la alin. (2), dovada achitării tarifului şi a comisionului pentru eliberarea permisului de muncă prevăzut la art. 13 alin. (5) din norme, două fotografii tip B.I., însoţite de cererea angajatorului şi a străinului pentru eliberarea unui nou permis de muncă.
Art. 18. - (1) În termen de 10 zile de la data eliberării permisului de muncă, angajatorul are obligaţia să încheie contract individual de muncă pe durată determinată cu străinul, numai pe perioada de valabilitate a permisului de muncă, cu excepţia străinilor care au obţinut permis de muncă de tip B.
(2) Angajatorul are obligaţia să înregistreze contractul individual de muncă încheiat pe durată determinată cu salariatul străin la inspectoratul teritorial de muncă, în termenul prevăzut de lege.
Art. 19. - În termen de 7 zile de la data încadrării în muncă cu contract individual de muncă pe durată determinată, respectiv de la data obţinerii permisului de muncă de tip B, străinul are obligaţia să se prezinte la Autoritatea pentru străini pentru a solicita acordarea permisului de şedere temporară în România.
Art. 20. - (1) Permisul de muncă se anulează de Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă în următoarele cazuri, în termen de 5 zile lucrătoare de la:
a) solicitarea angajatorului, ca urmare a încetării din iniţiativa sa a raportului de muncă al străinului sau în cazul încetării contractului individual de muncă ca urmare a acordului părţilor;
b) solicitarea angajatorului sau a străinului ca urmare a încetării perioadei pentru care a fost detaşat în România;
c) solicitarea străinului, ca urmare a încetării raportului de muncă din iniţiativa acestuia;
d) sesizarea organelor competente, potrivit legislaţiei în vigoare, în cazul în care străinul a fost declarat indezirabil, i s-a anulat sau revocat dreptul de şedere în România sau în cazul în care acesta nu mai îndeplineşte condiţiile privind încadrarea în muncă;
e) sesizarea organelor competente, potrivit legislaţiei în vigoare, în cazul nerespectării termenului prevăzut la art. 18 alin. (2) din norme, pentru încadrarea în muncă;
f) neprezentarea angajatorului sau a titularului permisului de muncă în vederea ridicării permisului de muncă de la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă, în termen de 30 de zile de la data soluţionării cererii conform termenului legal.
(2) În cazul în care nu este prelungit în termenul prevăzut la art. 17 alin. (1) din norme, permisul de muncă expiră la încheierea perioadei pentru care a fost acordat.
(3) Permisul de muncă expirat ori anulat se depune sau, după caz, se reţine la Oficiul pentru Migraţia Forţei de Muncă, însoţit, dacă este cazul, de cererea de anulare şi de documentele care atestă încetarea raporturilor de muncă.

Oauuu....copy - paste Norme de aplicare .... cool raspuns....

Ma gindeam sa-mi raspunda concret cineva care a facut asta..... faptul ca am citit normele nu ma prea ajuta..... Permis de tip A, B, G, L.....

Thanks anyway,
gecomi, utilizator
Din aceste norme dvs va selectati ceea ce va este necesar. Acele in principiu sunt cam aceleasi.
Legea 203/1999 nu mai este aplicabila din iunie 2007. A fost inlocuita cu OUG 55/2007 si OUG 56/2007. Cititi aceste 2 acte normative si veti afla exact cum trebuie sa procedati pentru incadrarea in munca a cetateanului din Serbia.

Spiridush, utilizator
gecomi a scris:

Oauuu....copy - paste Norme de aplicare .... cool raspuns....

Ma gindeam sa-mi raspunda concret cineva care a facut asta..... faptul ca am citit normele nu ma prea ajuta..... Permis de tip A, B, G, L.....

Thanks anyway,

S-au platiti un specialist care intelege ceea ce citeste