avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... chemat pentru declaratii ca martor - pot refuza?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

chemat pentru declaratii ca martor - pot refuza?

daca sunt chemata la politie sa dau o declaratie referitoare la un caz sunt obligata sa o fac?
in cazul in care refuz ce consecinte vor fi?
Cel mai recent răspuns: Catalina Cibotariu , Avocat 15:29, 12 Septembrie 2011
ramona maria a scris:

daca sunt chemata la politie sa dau o declaratie referitoare la un caz sunt obligata sa o fac?
in cazul in care refuz ce consecinte vor fi?


In caz de refuz, exista in ultima instanta optiunea prin care se emite un mandat de aducere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare citatie Fulgerr Fulgerr Buna ziua! Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti. Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa ... (vezi toată discuția)
Am fost reclamați la poliție (furt) pentru că am intrat în casa moștenită în lipsa celor care o ocupă acum, fără drept. suntem obligați să ne ducem? tomik tomik Buna ziua. Sper ca imi pun intrebarea in locul potrivit. Nu demult sotia a mostenit niste pamant cu o casa mica pe ea. In acea casa, teoretic, fosta concubina ... (vezi toată discuția)
Citatie martor pt declaratie la politie Ad3 Ad3 Buna ziua.As dori un sfat in legatura cu o problema. Aproximativ acum doua luni s-a intamplat un incident la care am fost martora,a fost prins un individ ... (vezi toată discuția)