avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Divizarea asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Divizarea asociatiei de proprietari

Buna ziua tuturor.

Exista in prezent o asociatie de proprietari a unui bloc format din 3 scari. Din fericire toate facturile se platesc deja separat pe fiecare scara datorita repartitoarelor si a contractelor separate cu toti furnizorii.
Scara 1 doreste acum si separarea juridica de asociatia blocului din motive de administrare mai usoara.
S-au strans deja mai mult de jumatate +1 semnaturi de pe scara 1 pentru acordul de a diviza asociatia mama si de a forma o noua asociatie pt scara 1. Acum s-a convocat si adunarea generala de proprietari formata din scarile 1,2 si 3.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

a) in adunarea generala va fi nevoie si de acordul scarilor 2 si 3 pentru divizare? Respectiv, daca scarile 2 si 3 refuza din diverse motive subiective divizarea scarii 1, pot impiedica efectiv divizarea?

b) in cazul fericit in care divizarea se poate face, asociatia initiala va fi obligata sa isi schimbe statutul juridic si sa se transforme in "scarile 2 si 3"? Daca da, care ar fi costurile pentru acestia?

Va rog mult sa imi raspundeti cat mai curand, avand in vedere ca sedinta adunarii generale se tine joi, pe 4 sept si as vrea sa pot prezenta toate avantajele si implicatiile legale catre toate partile.

Multumesc anticipat,
Simona
Cel mai recent răspuns: anyme , utilizator 07:48, 10 Septembrie 2008
Este impropriu spus divizare, se infinteaza o alta asociatie de proprietari! Cautati legea nr.230/2007 si Normele metodologice de aplicare a acesteia si acolo veti gasi toate datele care va intereseaza in legatura cu infiintarea unei asociatii de proprietari.
daca minim jumatate plus unul din nr PROPRIETARILOR de la sc 1 doresc infiintarea unei asociatii de proprietari de sine statatoare, cei ce la scarile 2 si 3 se pot pune si-n fata trenului, ca tot nu au cum sa impiedice acest lucru. sc 1 va urma toti pasii descrisi de legea 230/2007 si norma de aplicare a acesteia si se va infiinta ca asociatie, cei de la scarile 2 si 3 raminind cu titulaturaa veche dar fiind nevoita sa modifice actele la judecatorie conform noii situatii create. costurile de modificare a statutului sint nesemnificative pentru o asociatie si nu este problema celor de la scara 1
pentru aceasta separare a scarii 1 nu cred ca era necesara neaparat intrunirea adunarii generale a intregii asociatii, ci numai o sedinte a proprietarilor de pe acea scara. probabil ca administratorul va incerca sa va puna bete-n roate, incercind sa impiedice separarea, fiind nevoie la judecatorie de anumite acte pe care acesta trebuie sa vi le furnizeze
(situatia achitarii intretinerii, cea a fondului de reparatii si si cea a fondului de rulment, etc)
nu-mi dau seama daca prin separare se creaza vreun avantaj uneia din parti dar banuiesc ca la baza acestei decizii a statun argument bine determinat . probabil ca se doreste o mai buna gospodarire, oamenii de la prima scara fiind dornici sa efectueze niste investitii cu care celelalte in inbunatatirea confortului cu care celelalte scari nu au fost de acord
1. Nu este necesara intrunirea celor 3 scari, dar acum daca tot s-a convocat.....profitati de ocazie si intocmiti procesul-verbal de predare-primire Fond de rulment, Fond de reparatii.
2. Asociatia veche ramane cu titulatura veche, nesuportand nicio cheltuiala, Asociatia nou-infiintata va suporta cheltuielile rezultate din acest demers, mici dealtfel. Ea se va intitula ca si cea veche cu o codita la urma, ".....-sc.1", de exemplu.
3. Numai in cazul in care nu va intelegeti de buna-voie la "partaj" atunci va fi nevoie de un proces intre cele doua Asociatii juridic constituite. La infiintarea celei de-a doua Asociatii, la judecatorie, se consemneaza doar faptul infiintarii, nu si de unde are Fondul de rulment si Fondul de reparatii.
Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de un real ajutor.
Problema deriva, dupa cum ati dedus, din faptul ca administratorul actual se opune infiintarii asociatiei sc 1.
Cel mai probabil va incerca sa convinga sc 2 si 3 ca ii costa si pe ei aceasta "divizare" si ca ar trebui sa se impotriveasca.
Eu as fi avut nevoie de o specificatie in lege care sa reglementeze un asemenea refuz din partea lor.

Va multumesc din nou,
O zi frumoasa tuturor.
Simona
przybilla a scris:

Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de un real ajutor.
Problema deriva, dupa cum ati dedus, din faptul ca administratorul actual se opune infiintarii asociatiei sc 1.
Cel mai probabil va incerca sa convinga sc 2 si 3 ca ii costa si pe ei aceasta "divizare" si ca ar trebui sa se impotriveasca.
Eu as fi avut nevoie de o specificatie in lege care sa reglementeze un asemenea refuz din partea lor.

Va multumesc din nou,
O zi frumoasa tuturor.
Simona
administratorul nu are niciun drept sa se opuna, el fiind un angajat al blocului, salariat in urma deciziei comitetului executiv. dar legea 230/2007 prevede infiintarea asociatiilor de proprietari, fara a specifica faptul ca nu poate fi asociatie o scara de bloc. sint numeroase astfel de cazuri in care fiecare scara are asociatie proprie.
odata ce locatarii de la scara 1 au hotarit infadunare generala a viitoarei asociatii infiintarea acesteia, nu ramine mai departe decit sa urmati calea legala de constituire a noii asociatii de proprietari si, mai apoi, instiintarea furnizorilor despre aceasta separare

Alte discuții în legătură

Constituire asociatie de proprietari la nivel de scara - ajutor va rog MihaelaML MihaelaML Buna ziua, Pe scurt situatia in blocul in care locuiesc (format din 5 scari), este caracterizata momentan de un razboi si haos general, condus de o gasca de ... (vezi toată discuția)
Functionare asociatie de proprietari ContSters134265 ContSters134265 La data de 01.12.2013, proprietarii a trei blocuri noi situate pe aceeasi strada au constituit o asociatie in conditiile Legii nr. 230/2007, iar cu ... (vezi toată discuția)
Divizare asociatie de proprietari alinutza81_23_11 alinutza81_23_11 Asociatia de Proprietari din care fac parte , doreste sa se divida, astfel ca o scara se va constitui in Asociatie de Proprietari separata . Am inteles ca ... (vezi toată discuția)