Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctionarea unui cadru didactic nesimtit.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctionarea unui cadru didactic nesimtit.

Ce sanctiune se poate aplica unui profesor titular cu vechime, care nu se prezinta la post intre 1-12 septembrie in activitate, fiindca nu are chef? Ce prevede noul Cod al Muncii?
Daca are zile de concediu neefectuate, nu-l puteti sanctiona. Mai ales, nu-l puteti numi "nesimtit". Nu uitati ca directorii nu-s numiti pe viata!
ultimulmohican a scris:

Ce sanctiune se poate aplica unui profesor titular cu vechime, care nu se prezinta la post intre 1-12 septembrie in activitate, fiindca nu are chef? Ce prevede noul Cod al Muncii?

Codul Muncii prevede ca se poate angaja raspunderea disciplinara a salariatului care a savarsit o abatere disciplinara.
Daca avea zile de concediu neefectuat, nu poate fi sanctionat. Concediul in invatamant se poate efectua numai in vacantele elevilor.
Dar directorul care scrie pe forum "cadru didactic nesimtit" cum se poate sanctiona?
Activitatea cadrelor didactice in perioada 1-15 septembrie nu e obliatoriu sa fie in scoala. Poate fi si la biblioteca, la un curs scurt de formare, la o conferinta, simpozion sau intr-o tabara de orice fel, care nu se organizeaza prin scoala, ci prin alte departamente ale isj.
:offtopic:
Nu intreaba niciodata un profesor cum se sanctioneaza un profesor... intelegeti? Iar unii profesori intreaba cum sa destituie directorul, in timp ce directorii intreaba cum sa sanctioneze profesorii. Nu mai bine ar intreba toti cum sa se poarte omeneste intr-o scoala?!
Am dedus ca este directorul din limbajul specific pe care il foloseste!
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Daca avea zile de concediu neefectuat, nu poate fi sanctionat. Concediul in invatamant se poate efectua numai in vacantele elevilor.
Dar directorul care scrie pe forum "cadru didactic nesimtit" cum se poate sanctiona?

:offtopic:
Nu vad legatura ? ... l-ati contrazis cumva in mesajul anterior ? .. s-a postat trei mesaje care nu au avut nicio tangenta cu subiectul acestui topic.
In mesajul initial nu scrie ca cel care a postat este diurector ... de unde ati tras dvs aceasta concluzie?

Nu vreau sa dezvolt o filozofie despre cadrele didactice .. cunosc destule situatii in care nu se merita sa i se puna nici macar titulatura generica de cadru didactic..
daca nu participa si sindicatul la probabila comisie de disciplina a directorului respectivul mai poate fi sanctionat?...in rest...propun sa l facem din nesimtit ... director :)