avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... penalitati in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

penalitati in insolventa

Va rog sa-mi spuneti prin ce act s-au introdus penalitatile de intarziere pentru firmele in insolventa.
Cel mai recent răspuns: lylyna71 , utilizator 08:09, 16 Septembrie 2011
este vorba de modificarile aduse la Codul fiscal si Codul de procedura fiscala, in august. Tot aud de aceste penalitati dar nu le gasesc
Prin Ordonanta de Urgenta nr.29/2011 in Codul de procedura fiscala s-a introdus art.122.2,
potrivit caruia se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere pentru creantele fiscale nascute
anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii insolventei,in cazul contribuabililor pentru care s-a deschis procedura insolventei.
Noile prevederi se aplica incepand cu data de 17.09.2011.
Imi cer scuze pentru postarea anterioara care se refera la reglementarea anterioara,totusi in vigoare,inca.
Ultima modificare: Joi, 15 Septembrie 2011
ContSters145448, utilizator
Dobânzi şi penalităţi de întârziere în procedura insolvenţei
Începând cu 17 septembrie a.c., data intrării în vigoare a prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 29/2011, în cazul contribuabililor cărora li s-a deschis procedura insolvenţei, pentru creanţele fiscale născute anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii insolvenţei se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere potrivit legii care reglementează această procedură (până la această dată nu s-au datorat şi nu s-au calculat dobânzi şi penalităţi de întârziere).
Aici spune ca se platesc, dar nu gasesc articolul din ordonanta
Articolul in cauza prevede ca "se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere",nicidecum ca se platesc.
Prevederea ce va intereseaza o gasiti in OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.
xerex a scris:


Articolul in cauza prevede ca "se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere",nicidecum ca se platesc.????????????

Prevederea ce va intereseaza o gasiti in OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.


Pai,daca este prevedere legala,cum se explica versiunea de mai sus,privind"nicidecum nu se platesc"?

Inseamna ca,aplicarea OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.,ramane la aprecierea....fiscului?


Alte discuții în legătură

Datorii la stat ok ok buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,am datorii la finante o suma care nu o pot achita in perioada imediat urmatoare, exista vre-o posibilitate de a stopa ... (vezi toată discuția)
Plata majorari si penalitati dupa intrarea in insolventa monica i monica i As dori sa stiu in baza carui act normativ nu se mai calculeaza majorari si penalitati pentru debite restante de la data intrarii in insolventa a unei firme (vezi toată discuția)
Intrare an insolventa cu datorii la stat marc35 marc35 buna ziua am o firma din 2006 si din 2008 din anute motive nu am mai putut platii catre stat atributiile (somj sanatate,inpozit...)an octombrie2009 am primit ... (vezi toată discuția)