Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... penalitati in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

penalitati in insolventa

Va rog sa-mi spuneti prin ce act s-au introdus penalitatile de intarziere pentru firmele in insolventa.
este vorba de modificarile aduse la Codul fiscal si Codul de procedura fiscala, in august. Tot aud de aceste penalitati dar nu le gasesc
Prin Ordonanta de Urgenta nr.29/2011 in Codul de procedura fiscala s-a introdus art.122.2,
potrivit caruia se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere pentru creantele fiscale nascute
anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii insolventei,in cazul contribuabililor pentru care s-a deschis procedura insolventei.
Noile prevederi se aplica incepand cu data de 17.09.2011.
Imi cer scuze pentru postarea anterioara care se refera la reglementarea anterioara,totusi in vigoare,inca.
ContSters145448, utilizator
Dobânzi şi penalităţi de întârziere în procedura insolvenţei
Începând cu 17 septembrie a.c., data intrării în vigoare a prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 29/2011, în cazul contribuabililor cărora li s-a deschis procedura insolvenţei, pentru creanţele fiscale născute anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii insolvenţei se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere potrivit legii care reglementează această procedură (până la această dată nu s-au datorat şi nu s-au calculat dobânzi şi penalităţi de întârziere).
Aici spune ca se platesc, dar nu gasesc articolul din ordonanta
Articolul in cauza prevede ca "se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere",nicidecum ca se platesc.
Prevederea ce va intereseaza o gasiti in OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.
xerex a scris:

Articolul in cauza prevede ca "se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere",nicidecum ca se platesc.????????????

Prevederea ce va intereseaza o gasiti in OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.

Pai,daca este prevedere legala,cum se explica versiunea de mai sus,privind"nicidecum nu se platesc"?

Inseamna ca,aplicarea OUG nr.29/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.626/02.09.2011,Art.I,nr.crt.56.,ramane la aprecierea....fiscului?