avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata diurne
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata diurne

Buna seara,
Vreau sa va intreb daca in CIM este stipulat locul de munca este in depozit si pe teren patronul este obligat si la plata unei diurne zilnice dat fiind faptul ca munca mi-o desfasor zilnic la mai mult de 100km de sediul firmei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 10 Ianuarie 2014
Pentru a beneficia diurna mai exista si conditia de timp.

Art. 11. - Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum şi pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizaţia se acordă numai dacă durata delegării este de cel puţin 12 ore.
Hot. 1860/2006
munca este depusa de la ora 06,00 pana la ora 19,00 seara si la mai mult de 100km distanta de sediul firmei,problema e ca in CIM scrie ca munca se desfasoara la depozit si pe teren si atunci vreau sa stiu daca obligatia patronului e sa imi acorde acea diurna zilnica legala.
marianams70 a scris:

munca este depusa de la ora 06,00 pana la ora 19,00 seara si la mai mult de 100km distanta de sediul firmei,problema e ca in CIM scrie ca munca se desfasoara la depozit si pe teren si atunci vreau sa stiu daca obligatia patronului e sa imi acorde acea diurna zilnica legala.


Buna ziua,

Imi spuneti va rog formula de calcul pentru diurne sau valorile exacte (pentru intern si extern) si pentru tipurile de angajati in parte (directori, administratori, angajat simplu, etc), conform legii actuale?
Si la cati km deplasare de firma se ofera diurna?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!

Cu respect!
Vedeti si :
- HG nr.1860/2006 pentru deplasarile interne

- HG nr.518/1995 pentru deplasarile externe

Indemnizația zilnică de delegare și detașare în România este 13 lei (art. 9 din HG 1860/2006), iar nivelul maxim de deductibilitate este de 32,5 lei (13 lei x 2,5).

Diurna în valută se acordă la nivelul prevăzut pentru fiecare țară în care are loc deplasarea. Astfel, calcul diurnei externe valabil de la 01.12.2012, pentru țări UE, este următorul:
diurna maximă legală externă/zi 35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x 1,074 = 32,60 euro/zi

diurna maximă deductibilă fiscal/zi: 35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x 1,074 x 2,5 = 87,5 euro/zi.
Alte condiții de stabilire a diurnei în valută sunt cuprinse în art. 7 și 8 din HG 518/1995.

Alte discuții în legătură

Diurna externa dupa 1 decembrie 2012 NNorbert NNorbert Buna ziua As vrea sa va intreb cum se calculeaza diurna pt.societatile comerciale in cazul deplasarii in strainatate dupa 01.12.2012 ? Multumesc (vezi toată discuția)
Drepturi salariale maralecs_1968 maralecs_1968 care este diurna zilnica a unui sofer profesionist care lucreaza m ai mult de 30zile in comunitatea europeana???care este salariul minim al unui sofer ... (vezi toată discuția)
Diurna externa rogosz_radu rogosz_radu poate o firma romano-olandeza sa declare o diurna mare de 35 euro pentru deducere din impozitul pe profit? (vezi toată discuția)