avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru cresterea copilului???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru cresterea copilului???

In temeiul OUG 148/2005 beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani oricare dintre parintii copilului.Intrebarea mea este daca se poate ca tatal sa benefizieze de acest concediu in conditiile in care mama nu lucreaza si nici nu a lucrat anterior? Teoretic, doar tatal ar putea beneficia de acest drept deoarece a lucrat anterior 12 luni.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 17 Septembrie 2008
OUG 148/2005 nu specifica decat:
Art. 5. -
(1) De indemnizaţia şi stimulentul prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă beneficiază, opţional, oricare dintre părinţii fireşti ai copilului.
Nu se specifica nicaieri ca ambii parinti trebuie sa fie salariati. Deci tatal poate beneficia de CCC.
Doamna, daca dumneavoastra sunteti ce-a din poza , imi permit sa va spun ca sunteti foarte draguta. In ce-a ce priveste intrebarea dumneavoastra, conform OUG 148/2005 , beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani ,or care dintre parinti ,cu conditia sa fie angajat si sa aiba o vechime neintrerupta de ce-l putin 1 an . Asa dar sotul dumneavoastra are dreptul indiferent daca dumneavoastra aveti serviciu s-au nu. Sfatul meu e sa va ginditi bine inainte de a va hotari , care din dumneavoastra sa aiba grije de copil , ma gindesc ca dumneavoastra tot nu aveti servici , ati putea sa aveti grije de copil .daca sotul cistiga mai mult decit indemnizatia primita pentru cresterea copilului ,eu zic ca nu meita , dumneavoastra inpreuna cu sotul alegeti ce-a mai buna solutie. =D>
Va multumesc, dar nu este vorba despre mine.Eu sunt consilier juridic la o firma si ma confrunt cu astfel de probleme...
In conditiile in care mama nu indeplineste conditiile pentru CIC, iar tatal le indeplineste atunci acesta va beneficia de CIC:
mariiky a scris:

Doamna, daca dumneavoastra sunteti ce-a din poza , imi permit sa va spun ca sunteti foarte draguta. In ce-a ce priveste intrebarea dumneavoastra, conform OUG 148/2005 , beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani ,or care dintre parinti ,cu conditia sa fie angajat si sa aiba o vechime neintrerupta de ce-l putin 1 an . Asa dar sotul dumneavoastra are dreptul indiferent daca dumneavoastra aveti serviciu s-au nu. Sfatul meu e sa va ginditi bine inainte de a va hotari , care din dumneavoastra sa aiba grije de copil , ma gindesc ca dumneavoastra tot nu aveti servici , ati putea sa aveti grije de copil .daca sotul cistiga mai mult decit indemnizatia primita pentru cresterea copilului ,eu zic ca nu meita , dumneavoastra inpreuna cu sotul alegeti ce-a mai buna solutie. =D>
Esti foarte atent la altfel de detalii, mariiky!!!

Alte discuții în legătură

Alternativa cic ? smeagull smeagull Buna ziua, in conditiile in care sunt angajata, dar nu indeplinesc conditiile pentru a intra in concediu crestere copil cu indemnizatie, ce alternative am ... (vezi toată discuția)
Concediul de paternitate crazydaddy crazydaddy In cazul in care mama este plecata in strainatate, iar tatal lucreaza in Romania, acesta are dreptul la cei 2 ani de concediu de paternitate, cu toate ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil-tata... buburuza buburuza Buna ziua, as dori sa stiu daca tatal copilului, poate solicita concediu ingrijire copil, in cazul in care este asociat in 2 SRL si in acelasi timp este si ... (vezi toată discuția)