Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie imobil

buna ziua, spune-ti-mi va rog, daca am cumparat o casa+ teren in sept 2011 si doresc sa o vand sau sa o donez catre o alta persoana, dupa cat timp de la cumparare pot face aceste operatiuni?
Ma indoiesc de faptul ca imobilul este supus unei legi speciale. Daca nu este afectat de nici o conditie, puteti face acest lucru oricand doriti.
Fiind proprietara a bunului puteti sa l vindeti oricand sau sa l donati. Daca nu ati cumparat sub conditie.
Multumesc, dar daca in acelasi an mai vand un imobil in valoarea de 33000 euro, iar pe cel cumparat am platit 6000 euro si vreau sa il vand cu aceeasi suma de 6000 euro? Ma afecteaza in vreun fel acest aspect? Exista o limita a tranzactiilor de felul acesta pt persoane fizice? sau alte conditii speciale?
iuliana_gradinaru, utilizator
Juridic, nu! Contractele de vanzare cumparare, donatie, in general convetiile sunt bazate pe consimtamantul partilor la incheierea acestora, este conditie esentiala a validitatii lor.. daca dvs v ati inteles cu partea cealalalta vanzator/cumparator la pret si acesta este serios, sincer tranzactiile sunt in regula. L vanzare trebuie sa platiti impozit pe tranzactie in functie de suma primita, conform prevederilor fiscale.