avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pot solicita audierea mea ca martor doar intr-un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pot solicita audierea mea ca martor doar intr-un anumit interval orar?

Sunt citata in calitate de martor intr-un proces penal si datorita distantei intre localitatea de resedinta si localitatea unde e procesul, nu pot ajunge la ora la care am fost citata 9,00.
Singurul mod de a ajunge e cu autobuzul si acesta ajunge la ora 10,30 si pleaca la ora 14,30- deci intervalul orar la care as putea fi audiata este intre 10,30 si 14,30.
Legal pot solicita sa fiu audiata in acest interval orar?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:07, 24 Septembrie 2011
Partea care v-a propus pentru audiere, sau avocatul partii respective, poate solicita instantei strigarea cauzei dupa ora la care puteti ajunge, invocand faptul ca va deplasati de la o oarecare distanta.

Daca doriti dvs personal sa solicitati instantei acest lucru, puteti trimite prin fax o cerere in acest sens, indicand numarul dosarului in care urmeaza a fi audiata
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2011
ContSters122901, utilizator
Da, dar daca este martorul parchetului...

Aveti dreptul de a depune aceasta cerere.
Nu conteaza ca aveti calitatea de martor.
Si martorii au drepturi.
Daca ajungeti in instanta pana la sfarsitul sedintei, se poate lua dosarul la a doua strigare, cu conditia sa mai fie si partile cu aparatorii lor in sala, pentru ca acestia au dreptul sa va puna intrebari.
Nu puteti fi audiata in lipsa acestora, iar daca sedinta s-a incheiat, veniti degeaba.
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
iNCERCATI SA TRIMITETI CEREREA PRIN FAX
Multumesc pentru sfat.
Am trimis cererea prin fax si a fost luata in calcul.
Am fost audiata in intervalul orar solicitat de mine.

Alte discuții în legătură

Martor ContSters206369 ContSters206369 buna --- revin cu o intrebare ---- daca pot sa solicit instantei sa fie citat ca martor in proces . un vecin de parcela . care a vandut o sup de teren ... (vezi toată discuția)
Audiat buna ziua am primit acasa o citatie de la politie in calitate de audiat .nu stiu despre ce e vb are cineva idee ce inseamna pe citatie scrie ca sant chemat ... (vezi toată discuția)
Apelare dosar Martonze Martonze Mâine am termen la judecătorie. Azi apare pe site-ul judecătoriei că avocata reclamantului cere apelul cauzei după ora 13, fiindcă are alte cazuri ... (vezi toată discuția)