Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt telefon

am si eu o rugaminte..cum formulez o plangere pentru un furt de telefon ,si alte bunurii,va multumesc
mergeti la Politie si va invata acolo.
Gasiti aici un model:

[ link extern ]
au zis acoloo..sa o formulez aks...si sa ma duc cu ea maine...
Buna seara,
In primul rand ar trebui sa stiti ca exista furtul clasic si furtul prin utilizarea de violenta sau amenintari la deposedare sau pentru ca faptuitorul sa-si pastreze bunurile insusite pe nedrept din posesia dvs. Va ofer ideile principale din plangerea pe care o veti depune la parchetul de pe langa judecatoria de sector unde domiciliati, dupa ce o completati cu datele concrete necesare investigarii:

Către :
PARCHETUL DE PE LÂNGÃ JUDECÃTORIA SECTOR ........

Domnule Prim Procuror,

Subsemnata .............................., domiciliata in ..........., str. .........., nr. ..., bl. ..., ap. ..., sectorul ............, posesoare C.I., seria .., nr. .............., eliberate de .........., la.................CNP ...................., in temeiul art.222 din Codul de procedura penala, formulez prezenta

PLÂNGERE PENALÃ

impotriva faptuitorului ........................., domiciliata in ............, str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., sectorul ............, (in cazul in care nu cunoasteti datele de identificare ale faptuitorului scrieti ... plangere penala impotriva unui autor necunoscut) pentru infractiuni pe care urmeaza a le cerceta si stabili in sarcina acestuia.

Motivele plangerii:

In fapt, la data de ............., ora ..., locul .............., numitul ..........................., in calitate de ............ a........................ .............................................................................................
...........................................(aici trebuie sa relatati cat mai amanuntit modul de savarsire a a faptei/faptelor) .................................................
Prejudiciul pe care faptuitorul mi l-a creat prin savarsirea infractiunii este in valoare de ............., calculat conform ................. si se compune din/consta in ......................

În raport de aspectele sesizate vă rugăm să efectuaţi cercetări pentru tragerea la răspundere a faptuitorilor şi recuperarea prejudiciului produs societatii noastre.

In dovedirea plangerii, inteleg sa ma folosesc de proba cu acte, pe care e anexez in copii:
- (actele de achizitie a telefonului/abonamanetului de voce/date si ale celorlalte bunuri sutrase)

De asemenea, solicit administrarea probei cu urmatorii martori (care, de preferat nu trebuie sa fie rude c dvs.):
- ......................., domiciliat in .............., str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul ............;

- ......................., domiciliat in .............., str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul .............

Semnatura Data........................

DOMNULUI PRIM PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA JUDECATORIA SECTOR .....
si nu stiu cum sa incep sa o scriuu...pentru ca nu stiu cine a furat telefonul pentru ca mi sa furat telefonul in vestiar la fotbal in timp ce eram pe teren...si la pauza am observat ca imi lipsesc lucrurile