Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier, pieton decedat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier, pieton decedat

Buna seara,as dori si eu sa va spun cu mare teama si suspans ceva ce s-a petrecut ceva zile in urma.Un prieten conducea cu viteza legala pe la ora 19-20 seara cand ii iese in fata o femeie care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni,acesta pune frana si incearca sa o evite virand dar inutil,femeia este accidentata si in scurt timp moare.Soferul nu se afla sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor,avea viteza legala si a pus frana,cu toate acestea o secunda de neatentie sau faptul ca avea permisul de 3-4 luni si-au spus cuvantul...acum din cate am inteles se tocmeste dosar penal pentru ucidere din culpa si daca se poate va rog din tot sufletul sa imi spune.ti sentinta minima si cea maxima si dupa dumneavoastra cam ce va patii ! vreau sa ma lamuri.ti sunt foarte ingrijorat si intr.o stare deplorabila. Va multumesc din suflet!
Gardygar, utilizator
Da , este vorba despre infractiunea de ucidere din culpa prev.de art,.178 al.2 c.pen .
Aveti ma jos redat textul de lege la care va referiti :

Art 178 c.pen. -Uciderea din culpă

Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activităţi, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.

Când uciderea din culpă a unei persoane este săvârşită de un conducător de vehicul cu tracţiune mecanică, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală sau care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta săvârşită din culpă, de orice altă persoană în exerciţiul profesiei sau meseriei şi care se află în stare de ebrietate.

Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevăzute în alineatele precedente se poate adăuga un spor până la 3 ani.
Radu Gabrian, Mediator
deci 1 an intra sigur la inchisoare?poate primi 1 an,2,3 cu suspendare?se poate asa ceva in acest caz?nu era baut,drogat, nu era in exercitiul profesiei sau meseriei,este elev in clasa a 12-a,viteza era sub cea legala,baut,drogat nu a fost,s-a incercat evitarea accidentului,cu toate acestea a fost pe trecerea de pietoni...
La individualizarea pedepsei, avand in vedere conduita buna a inculpatului inainte de savarsirea infractiunii instanta va retine circumstanta atenuanta prevazuta de art 74 alin 1, lit a Cod Penal si va dispune in baza art 76 alin 1, lit d Cod Penal reducerea minimului special al pedepsei.
Iar pedeapsa va fi fara executare, daca nu a mai avut contact cu legea.
Material rudele victimei se pot constituii parte civila si pot cere despagubiri!
Este prima oara cand are conctact cu legea privind o infractiune comisa de el! sa inteleg ca va scapa fara executarea pedepsei?adica cu suspendare iar la urmatoarea infractiune se vor adauga si anii acestia sau anul depinde de sentinta?ce se poate intampla daca rudele cer daune morale exagerat de mari iar inculpatul nu poate plati? va multumesc pentru raspunsuri mai vreau sa imi raspunde.ti la aceasta intrebare si daca cineva vede o alta varianta chiar de a fi ea buna sau rea il rog sa o scrie!
Singurii care se pot pronunta sunt judecatorii , in functie de circumstantele speciale si personale ale conducatorului auto , de eventuala existenta a unor antecedente penale , de conduita sa in timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti , de probele administrate.
In general , pedepsele pentru aceste fapte , se pronunta in sensul aratat de distinsul dn. avocat mai sus