avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... declarare in REVISAL nou suspensare CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

declarare in REVISAL nou suspensare CCC

Buna ziua. In mai multe articole pe care le-am citit, am vazut ca nu se declara in Revisal-ul nou suspendarea CIM pentru CCC. Am intrat si in programul Revisal propriu-zis si acolo exista aceasta optiune de suspendare pt CCC. Ce sa inteleg din asta? Si cum s-ar putea ca in Revisal sa nu apara suspendat, dar pe statul de plata da? Multumesc anticipat pt raspuns?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:54, 23 Septembrie 2011
Se opereaza suspendarea CIM in Revisal 5.06.
HG nr. 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor prevede :

Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
....

Art. 4. — (1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
.....
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
.......


multumesc, deci am inteles ca trebuie sa declar in Revisal concediul de maternitate. de cand declar suspendarea CIM a acestei angajate? incepand cu data primului certificat de concediu pe care mi l-a dat ea? (ma refer la concediul de 126 zile) sau cand va intra in cei 2 ani de crestere a copilului? sau sa inteleg ca toate concediile medicale se declara si in Revisal, chiar daca a fost 1 zi de concediu medical intr-o luna? trebuie declarat in Revisal ca suspendare? va multumesc anticipat de raspuns
Atat supendarea de drept , cat si supendarea pentru CCC se opereaza in revisal ... se trece data cand a intrat oficial in concediu de maternitate ...

HG nr.500/2011 nu face nicio distinctie cu privire la cazurile de suspendare care se completeaza sau nu in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajata insarcinata, inregistrare in revisal simavio simavio Buna ziua, Am o angajata care va naste in curand care sunt pasii de urmat pt mine inspector de personal?Cum inregistrez in REVISAL.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate(cel de 126 zile) in revisal ContSters114672 ContSters114672 Se opereaza sau nu in Revisal suspendarea CIM a concediul de maternitate de 126 zile, prenatal in cazul de fata? Daca se opereaza cum voi plati acest concediu ... (vezi toată discuția)
Suspendare c i m divele divele O salariata inceteaza concediul ptr. crestere copil pana la 2 ani la data de 11.11.2012. De la data de 12.11.2012 intra in concediu prenatal ptr. cel de-al 2 ... (vezi toată discuția)