Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare statut srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare statut srl

Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri.
Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, administratorul si sa ii mai adaug 2 CAEN-uri........ acum urmeaza intrebarea...... chestiile astea tre facute prin act notarial sau printr-o hotarire a asociatului pe care o inregistrez la ONRC?

Si inca o intrebare ...... are cineva idee cit costa asta?
Hotararea asociat unic sau AGA impreuna cu Actul Constitutiv actualizat se depun la Oficiul Registrului comertului. Nu este necesar ca documentele sa fie facute prin notariat. Pentru mai multe detalii accesati [ link extern ]
Acte necesare:
- hotarare AGA/decizie asociat unic, duoa caz; este valabila ca act sub semnatura privata;
- contor de cuvinte pentru AGA/decizie asociat unic;
- act constitutiv actualizat;
- specimen de semnatura administrator, se va da la notar (in jur de 75 lei) sau ORC (este de preferat intrucat este fara taxe);
- declaratie asociat/asociat unic (dupa caz) si administrator;
- contract de cesiune;
- fotocopie CI;
- declaratie model 3;
- cerer tip.

Daca societatea are datorii la stat recomand majorare de capital social prin cooptarea unui asociat, urmata de cesiune.

Bafta!
multumesc frumos de ajutor
contractul de cesiune si declaratia de asociat si de administrator trebuie autentificate (semnaturile) de avocat sau notar, cercetati pe plan local cit v-ar lua
dar documentele le puteti depune si dvs. cu delegatie
daca societatea nu are probleme faceti direct cesiune, care se face in doi pasi fiind un nou asociat : 1.se publica cesiunea in M.Of. prin registru apoi daca nu face nimeni opozitie 2. se inregistreaza in reg.com;
pt. detalii vedeti formulare cu explicatii pe onrc.ro, intrebati si la registru la informatii
pentru administrator prin registru se scoate cazier fiscal
pentru toate astea veti avea de platit cca 1000 lei (este foarte aproximativ, depinde cit veti plati autentificarile, cite cuvinte va avea AGA, scrieti-o cu cit mai putine spatii libere si scoateti cuvinte inutile)
veti avea nevoie sa va indrume cineva;
contractul de cesiune se poate intocmi sub semnatura privata.

Alberto Kurtyan