Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... autorizatie pentru cazan de tuica
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

autorizatie pentru cazan de tuica

Detinatorul unui cazan de tuica (doar pentru productie proprie) ce trebuie sa faca pentru a obtine autorizatia de functionare a acestuia?

Va multumesc anticipat
:)

Sa faca tuica si sa o bea linistit singur sau si cu familia si sau cu rudele si sau cu prietenii.

Sau poate la nunta unuia dintre copii.

Bineinteles daca sotia este de acord si nu "sare calul ".

:)

grea intrebare ... :)

Cine are treaba cu un producator daca nu comercializeaza "licoarea fermecata" , nu face concurenta nimanui si nu este pericol social ?

Eventual pot aparea probleme relationale in familie din cauza unor "obisnuinte" sau excese sau de sanatate a producatorului.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Sa inteleg ca nu trebuie autorizatie?
Cazanele comunale sau producatorii particulari de tuica si rachiuri destinate vânzarii trebuie sa functioneze într-un antrepozit fiscal, si, prin urmare, sa plateasca acciza pe alcool.
Fabricarea ţuicii pentru consumul propriu va putea fi realizată de gospodăriile care deţin instalaţii corespunzătoare normelor sanitar-veterinare. Instalaţiile trebuie să fie de tip alambic şi nu coloane, şi vor trebui înregistrate la autoritatea fiscală teritorială, împreună cu declaraţiile aferente.