avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM negociere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM negociere

Daca am 21 salariati din care 2 suspendati pt ccc mai trebuie deschisa negocierea pt CCM unitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 10 Noiembrie 2011
Buna ziua,

trebuie. Legea nu face distinctia intre salariati care lucreaza sau salariati aflati in concediu crestere copil sau alt tip de concediu.

Avocat Costi Boncu
Daca se negociaza in oct CCM unitate, pe ce perioada se poate incheia, pana la sf anului sau pe 1 an?
Contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a Legii nr.40/2011 si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011.
Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala
Legea dialogului social (nr.62/2011) spune:

Art. 141
(1) Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 luni.
(2) Partile pot hotari prelungirea aplicarii contractului colectiv de munca, in conditiile stabilite de prezenta lege, o singura data, cu cel mult 12 luni.
(3) In cazul in care intr-o unitate nu exista un contract colectiv de munca, partile pot conveni negocierea acestuia in orice moment.
tudorvaleriu a scris:

Legea dialogului social (nr.62/2011) spune:

Art. 141
(1) Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 luni.
(2) Partile pot hotari prelungirea aplicarii contractului colectiv de munca, in conditiile stabilite de prezenta lege, o singura data, cu cel mult 12 luni.
(3) In cazul in care intr-o unitate nu exista un contract colectiv de munca, partile pot conveni negocierea acestuia in orice moment.



Nu sunt aplicabile aceste prevederi ... ci prevederile Legii nr.40/2011 , art.II, mai sus citate.

Alte discuții în legătură

Durata contract colectiv de munca say say Daca durata CCM la nivel de grup de unitati al unui minister este pana la 31.12.2011, la nivel de unitate aflata in coordonarea acelui minister se poate ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca padicam padicam Buna ziua! In 2011 am depus actele pt prelungirea ccm si mi s-a spus de la itm ca doar pentru restul anului 2011 e valabila prelungirea (eu facand acte pentru ... (vezi toată discuția)
Ccm2011 la nivel de unitate mony mony In sectorul privat, ccm la nivel de unitate incheiat dupa data de 01.05.2011 se incheie cu valabilitate doar pana la 31.12.2011 conform Legii 40/2011 de ... (vezi toată discuția)