Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 900 net - Part time, 4 ore. - Cat este SALARIUL ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

900 net - Part time, 4 ore. - Cat este SALARIUL COMPLET?

E vorba, de fapt, de un loc de munca de 8 ore, pentru care abia, abia s-a stabilit salariul net de 900 lei - fiind, cica, o asa zisa "perioada de proba" de 3 luni, dupa deja o prima luna de proba de 700 lei.
Dupa `negocierea` celor 900, mi s-a zis ca voi fi trecuta cu part time - 4 ore, `ca sa nu mai arda statul pe angajator` si ca `oricum, pana la pensie mai este mult`.

Intrebarea: 1. La 900 lei part time, cat ar fi trebuit sa plateasca angajatorul?
2. Avand in vedere `intelegerea` asta, ar trebui sa negociez mai mult
de 900 (avand in vedere ca salariul asta corespundea pentru full
time)?
Salariul brut 900 lei
Salariul net 750 lei

Angajatul plăteşte la bugetele de stat 150 lei
Angajatorul (patronul) plăteşte la bugetele de stat 253 lei
Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 750 lei angajatorul cheltuieste 1153 lei

[ link extern ] .
Multumesc (era vorba de 900 NET, nu brut).
fergus, utilizator
Suma contributiilor platite de angajator este de 344 lei.
Salariu total platit de angajator este 1577 lei.
fergus a scris:

Multumesc (era vorba de 900 NET, nu brut).

Scuze ..vedeti acest link
[ link extern ]

fergus a scris:

E vorba, de fapt, de un loc de munca de 8 ore, pentru care abia, abia s-a stabilit salariul net de 900 lei - fiind, cica, o asa zisa "perioada de proba" de 3 luni, dupa deja o prima luna de proba de 700 lei.
Dupa `negocierea` celor 900, mi s-a zis ca voi fi trecuta cu part time - 4 ore, `ca sa nu mai arda statul pe angajator` si ca `oricum, pana la pensie mai este mult`.

Pentru un salariu net de 900 lei angajatorul plateste aceleasi contributii chiar daca contractul este de 8 ore sau 4 ore.
Cat priveste vechimea in munca pentru pensie nici aici nu exista nici o problema pentru 1 an lucrat cu 4 ore reprezinta tot 1 an de vechime in munca la fel ca in cazul in care lucrati cu norma intreaga.
In schimb pentru stagiu de cotizare la somaj situatia este alta, pentru a beneficia de indemnizatie la somaj daca aveti contract pentru 4 ore cei 2 ani trebuie lucrati integral nu trebuie sa aveti nici o zi de concediu fara plata.......