avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 900 net - Part time, 4 ore. - Cat este SALARIUL ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

900 net - Part time, 4 ore. - Cat este SALARIUL COMPLET?

E vorba, de fapt, de un loc de munca de 8 ore, pentru care abia, abia s-a stabilit salariul net de 900 lei - fiind, cica, o asa zisa "perioada de proba" de 3 luni, dupa deja o prima luna de proba de 700 lei.
Dupa `negocierea` celor 900, mi s-a zis ca voi fi trecuta cu part time - 4 ore, `ca sa nu mai arda statul pe angajator` si ca `oricum, pana la pensie mai este mult`.

Intrebarea: 1. La 900 lei part time, cat ar fi trebuit sa plateasca angajatorul?
2. Avand in vedere `intelegerea` asta, ar trebui sa negociez mai mult
de 900 (avand in vedere ca salariul asta corespundea pentru full
time)?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 15:12, 12 Octombrie 2011
Salariul brut 900 lei
Salariul net 750 lei

Angajatul plăteşte la bugetele de stat 150 lei
Angajatorul (patronul) plăteşte la bugetele de stat 253 lei
Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 750 lei angajatorul cheltuieste 1153 lei

[ link extern ] .
Multumesc (era vorba de 900 NET, nu brut).
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2011
fergus, utilizator
Suma contributiilor platite de angajator este de 344 lei.
Salariu total platit de angajator este 1577 lei.
fergus a scris:

Multumesc (era vorba de 900 NET, nu brut).


Scuze ..vedeti acest link
[ link extern ]

fergus a scris:

E vorba, de fapt, de un loc de munca de 8 ore, pentru care abia, abia s-a stabilit salariul net de 900 lei - fiind, cica, o asa zisa "perioada de proba" de 3 luni, dupa deja o prima luna de proba de 700 lei.
Dupa `negocierea` celor 900, mi s-a zis ca voi fi trecuta cu part time - 4 ore, `ca sa nu mai arda statul pe angajator` si ca `oricum, pana la pensie mai este mult`.


Pentru un salariu net de 900 lei angajatorul plateste aceleasi contributii chiar daca contractul este de 8 ore sau 4 ore.
Cat priveste vechimea in munca pentru pensie nici aici nu exista nici o problema pentru 1 an lucrat cu 4 ore reprezinta tot 1 an de vechime in munca la fel ca in cazul in care lucrati cu norma intreaga.
In schimb pentru stagiu de cotizare la somaj situatia este alta, pentru a beneficia de indemnizatie la somaj daca aveti contract pentru 4 ore cei 2 ani trebuie lucrati integral nu trebuie sa aveti nici o zi de concediu fara plata.......

Alte discuții în legătură

Salariul serbanikha serbanikha [b]Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea: Am cerut o marire de salariu pe contractul de munca de la 700 la 1200 Ron,iar patronul firmei sustine ca daca imi ... (vezi toată discuția)
Contributii la stat in cazul pfa si cim andreeacatgirl andreeacatgirl Care sunt contibutiile ce trebuiesc platite statului in cazul in care esti angajat cu CIM sau colaborezi cu societatea sub forma de organizare PFA? Spre ... (vezi toată discuția)
Carte de munca GeorgianaCretu GeorgianaCretu cat plateste angajatorul pe luna pentru un angajat cu 8 ore de munca cu salariul minim pe economie? (vezi toată discuția)