Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis auto anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis auto anulat

as dori sa stiu daca imi mai pot redobandi permisul auto anulat pt alcool
Puteti sa obtineti altul la 1 an de la data in care sentinta a ramas definitiva si irevocabila.
Daca ati fost condamnat la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendarea executarii sub supraveghere, va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Un nou permis puteti obtine dupa ce depuneti actele ca si la prima obtinere a permisului dar numai dupa ce trece un an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti de condamnare a faptei dumneavoastra.
Hotararea de condamnare doar definitiva, nu si irevocabila
Iindiferent de perioada de condamnare, termenul de 1 an de la data suspendarii e fix? adica daca condamndarea a fost 8 luni cu suspendare, data in septembrie, pentru permis pot din nou sustine examenul doar in octombrie anul urmator?
multumesc