Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna

Buna ziua!
Stie cineva care este cadrul legal pentru obligativitatea echiparii autoturismului cu anvelope de iarna incepand cu 01 noiembrie pana la 01 martie ? Am citit OG 5/2011 , Legea 161/2011 si OUG 195/2002 , cu modificarile ulterioare si nu scrie nicaieri asa ceva? Va multumesc pentru raspuns.
nu cred ca legea mai precizeaza o data anume ptr echipare ci doar sanctioneaza circulatia pe drumurile acoperite de zapada, polei, etc fara cauciucuri de iarna.

Conform acestuia, Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice se modifica si se completeaza astfel:

La articolul 6, după punctul 6 se introduce un nou punct, punctul 61, cu următorul cuprins:
61. anvelope de iarnă - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor şi ale remorcilor acestora, precum şi montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizaţiei Naţiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizaţiei Naţiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, după caz.

La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modificaşi va avea următorul cuprins:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;

La articolul 112 alineatul (1), după litera h) se introduce o nouă literă, litera h1), cu următorul cuprins:
h1) autovehiculul nu este dotat, la circulaţia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau nu au montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;

La articolul 112, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
(2) In situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b), c), e), g), h1), k), o), p), r) şi s), la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), d), f), h), i),j), l), m), n), t), u), v)şi x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.
Cadrul legal este Directiva 92/23/CE.