Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna

Buna ziua, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Anvelopele de iarna pentru autoturisme trebuie obligatoriu montate acum cu 1 noiembrie (asa zicea cineva dar mie nu-mi vine a crede), sau numai daca e zapada pe jos. Eu asa stiu ca numai daca circuli pe strada si e zapada te poate amenda politia. Multumesc daca ma poate lamuri cineva si va doresc o saptamana placuta, usoara si frumoasa :hugall:
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice:
Art.102 alin.(1):
.....
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone și al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roțile axei/axelor de tracțiune sau fără a avea montate pe aceste roți lanțuri sau alte echipamente antiderapante omologate;
....
Multumesc frumos. Am inteles in ceeace ma priveste pe mine. Ca o curiozitate insa...in cazul autovehiculelor de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone și al autovehiculelor de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, acestea sunt obligate sa aiba cauciucuri de iarna pe rotile de tractiune tot timpul anului, chiar si atunci cand nu e zapada pe sosea ? Scuze daca spun o prostie. Multumesc.
sunt obligate sa aiba cauciucuri de iarna pe rotile de tractiune tot timpul anului,

Contraventia se aplica numai in cazul in care,indiferent de perioada calendaristica,sunt depistati in trafic soferi conducand autovehicule fara sa fie echipate cu anvelope de iarna