Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... implicatii judecata cedo?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

implicatii judecata cedo?

credeti ca datorita anchetei inceputa impotriva sotiei judecatorului roman la cedo, procurorii vor putea face presiuni pe langa acesta pentru a fi mai partinitor cu interesele statului in detrimentul celor care au actiuni in desfasurare?
Din cate cunosc judecatorul roman nu poate judeca cazurile din Romania.
Parerea mea , cunoscandu-l pe dl judecator care mi-a fost si profesor , nu cred ca se va putea influenta convingerea acestuia de asa ceva .. il cel mai rau caz va renunta la mandat
Judecatorul roman face parte din Camera a treia, care judeca si cauze impotriva Romaniei. Nu se pot face presiuni asupra lui, e ilegal.
Dupa parerea mea nu va exista nicio implicatie sub aspect juridic.
da am auzit de dl profesor ca este un om integru, stiu ca este ilegal sa se faca presiuni asupra acestuia(ar fi culmea sa fie legala o asemenea procedura) insa suntem romani si intotdeauna vom avea un semn de intrebare cand vedem anumite actiuni ale institutiilor statului. Va multumesc pentru raspunsuri.