Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contructie regie proprie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contructie regie proprie

Care este monografia contabila pt o constructie executata in regie proprie? Va multumesc.
Inregistrarea cheltuielilor:
601=301
6028=3028
607=371

Iesire din gestiune produse finite:
711=345

Decontarea lucrarilor executate in cursul lunii, se inregistreaza la sfarsitul lunii:
231=722

Inregistrarea procesului verbal de receptie al lucrarilor, la finalizarea investitiei:
212=231
Costul autorizatiei de constructie se baga pe 635 sau intra in costul constructiei? Multumesc
alina1977, utilizator
Contavaloarea autorizatiei de constructie o inregistrati in cont 635. Este o cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal.