avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contructie regie proprie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contructie regie proprie

Care este monografia contabila pt o constructie executata in regie proprie? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:23, 15 Octombrie 2011
Inregistrarea cheltuielilor:
601=301
6028=3028
607=371

Iesire din gestiune produse finite:
711=345

Decontarea lucrarilor executate in cursul lunii, se inregistreaza la sfarsitul lunii:
231=722

Inregistrarea procesului verbal de receptie al lucrarilor, la finalizarea investitiei:
212=231
Costul autorizatiei de constructie se baga pe 635 sau intra in costul constructiei? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2011
alina1977, utilizator
Contavaloarea autorizatiei de constructie o inregistrati in cont 635. Este o cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrari de amenajare a unei cladiri ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am si eu o nelamurire privind inregistrarea in contabilitate a urmatoarei situatii: Societatea are magazin de materiale pentru constructii. A ... (vezi toată discuția)
Consum intern florina ciubotariu florina ciubotariu lucrez intr-un depozit materiale constructii.s-a folosit var si ciment din cel adus la vanzare .va rog frumos sa-mi spuneti cum o sa-l ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila la panificatie Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov Lucrez la o firma care are ca obiect de activitate fabricarea painii si a produselor de patiserie.As avea nevoie de o monografie completa pentru a nu se ... (vezi toată discuția)