avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general consum intern
Discuție deschisă în Contabilitate în general

consum intern

lucrez intr-un depozit materiale constructii.s-a folosit var si ciment din cel adus la vanzare .va rog frumos sa-mi spuneti cum o sa-l inregistrez?consum,investitie?si ce conturi binenteles! va multumesc!
consum

3028 =371
6028 =3028
Daca s-a folosit pentru investitie, atunci pe contul 231 urmand ca la finalizarea constructiei sa treceti suma pe 212. Daca se face o investite, ma gandesc ca mai aveti si alte sume pe 231, nu?
3028=371
231=3028
212=231
va multumesc mult!problema e in felul urmator:constructia si unele investitii au inceput de mai bine de un an.vanzarea de acum .eu nu stiu cum a introdus contabila aceste lucruri .aici suntem punct de lucru dar s-a infiintat alta firma.seful zice sa tin eu contabilitatea .sunt la 100km de ei ,alt judet, comunicare 0 dar sa faci!acum incepem de la 0 si nu am tinut contabilitate decat cea primara. stiu multe despre gestiune, casa,banca, furnizori,client,etc, dar nu am pus mana sa introduc eu.asa ca..acum voi face de nevoie .dar o sa mai pun intrebari.multumesc inca odata!
Buna ziua,
in cazul dumneavostra se procedeaza astfel:
-transferul materialelor din gestiunea marfurilor in cea de materie prima
301=371
- emiterea bonului de consum pentru materialele utilizate la investitia d-voastra
601=301
- inregistrarea veniturilor din productia de imobilizari (la nivelul costurilor inregisatrate)
231= 722
- la receptia finala a investitiei se realizeaza transferul din imobilizari corporale in curs in mijloace fixe
de ex.: 212=231

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrari de amenajare a unei cladiri ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am si eu o nelamurire privind inregistrarea in contabilitate a urmatoarei situatii: Societatea are magazin de materiale pentru constructii. A ... (vezi toată discuția)
Contructie regie proprie alina1977 alina1977 Care este monografia contabila pt o constructie executata in regie proprie? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Reparatii la cladire cu proprii angajatii marichuy marichuy buna ziua, Cum inregistrez in contabiliate repartiile de intretinere la cladirii? Multumesc (vezi toată discuția)