avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LUCRARI DE AMENAJARE A UNEI CLADIRI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LUCRARI DE AMENAJARE A UNEI CLADIRI

Buna seara!

Am si eu o nelamurire privind inregistrarea in contabilitate a urmatoarei situatii:
Societatea are magazin de materiale pentru constructii. A efectuat lucrari de amenajare ale sediului si atelierului aflate in proprietate.
Materialele de care s-a folosit sunt cele din magazinul propriu.
As dori sa stiu daca sunt corecte urmatoarele inregistrari:
a) descarcarea din gestiune a materialelor folosite:
601=301
607=371
b)receptia lucrarii :
212=722 (lucrarea este finalizata)
4426=4427 (avand in vedere ca s-a dedus tva la cumpararea acestor materiale).

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters137674 , utilizator 03:43, 28 Aprilie 2010
nu e corect! Ati dublat cheltuiala.
Trebuie sa transfertati stocul de marfuri pe materii prime.
301 (3028) = 371
Daca marfurile sunt la pret de vanzare descarcati si adaosul, tva-ul neexigibil
%=371
378
4428
Consumati materialele
601 (6028) = 301(3028)
Receptia amenajarilor care majoreaza valoarea cladirii.
212 = 722
in acesta situatia 722 se inchide prin 121
722 = 121.
Amortizarea cladirii se recalculeaza din acest moment.

Nu cred ca este necesar 4426=4427

Succes!
Am gresit cand am scris (imi cer scuze).......nu am inregistrat de 2 ori descarcarea de gestiune.
Problema mea cea mare este cu nota 4426=4427 (in indrumarul practic actualizat si completat prin reglementarile contabile prevazute .....si aprobate de OMFP1752/2005 era specificata nota aceasta). Din aceasta cauza am adresat aceasta intrebare.

Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se face descarcarea gestiunii? analici analici Buna ziua Va rog care sunt notele contabile pentru descarcarea gestiunii?Va multumesc (vezi toată discuția)
Materii prime deteriorate rezulta deseuri vlad.aurelia vlad.aurelia Buna ziua.Vin si eu cu o problema pentru a carei rezolvare as dori niste sugestii.Din cauza ninsorilor si a frigului ,acoperisul unei magazii unde erau ... (vezi toată discuția)
Monografie productie book2 book2 Primesc comanda de la pers. fizice intr-un showroom de prezentare pentru executarea unor perdele si draperi , eu comand materialul si execut comanta la ... (vezi toată discuția)