Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Suspendare PFA cu taxare la norma. Este posibil?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Suspendare PFA cu taxare la norma. Este posibil?

Buna ziua,

Sunt inregistrat de ceva timp ca si PFA cu norma. Din cauze obiective as fi dorit sa suspend activitatea pentru o perioada de un an. Insa am nimerit intr-un cerc vicios din care nu vad cum sa ies.
Deci, la Registrul Comertului mi se spune ca se poate suspenda activitatea, pe cand la finante mi se spune ca desi voi fi cu activitatea suspendata, voi plati in continuare impozit (deoarece sunt cu taxare la norma). Daca era vorba de un PFA suspendat dar cu taxare la venit atunci as fi putut depune declaratii cu venit zero pe durata suspendarii (ca firmele).
Dar se pare ca Finantele nu accepta nici o suspendare fiscala in cazul PFA-urilor cu taxare la norma.
A mai intalnit cineva un caz similar? Exista vreun specialist in cod fiscal?

Stima si multumesc de orice informatie ajutatoare.
ioni69 a scris:

Sunt inregistrat de ceva timp ca si PFA cu norma.

PFA care s-a inregistrat la norma de venit s-a inregistrat in conditiile in care nu tine contabilitate si castiga mult sau castiga putin da "birul" fixrt de primarie , "cezarului" ( statului Roman). De multe ori e avantajoasa aceasta situatie de relatie cu fiscalitatea dar exista cazuri ca al dvs. care nu este ( pentru ca nu activati ).

Din cauze obiective as fi dorit sa suspend activitatea pentru o perioada de un an. Insa am nimerit intr-un cerc vicios din care nu vad cum sa ies.

1. Aveti autorizare data de primarie. Conform OUG 44 din 2008 ele isi inceteaza valabilitatea la 25 aprilie 2009.
Pana la aparitia OUG 44 primariile aveau puterea de decizie privind suspendarea activitatii in regim de norma de venit.
In acest moment primariile nu mai au aceste atributii. Deci nu puteti sa suspendati activitatea la norma de venit.
2. Solutie: Platiti impozitul pe trimestrul trei ( Iulie august septembrie ) la norma de venit. Solicitati la finante trecerea la impozitare pe venitul real incepand cu 01.10.2008. Dati la sfarsitul anului declaratia 200 pentru trimestrul patru cu venit zero.

Deci, la Registrul Comertului mi se spune ca se poate suspenda activitatea,

Da, cand sunteti in regim de venit real nu de norma de venit.

...pe cand la finante mi se spune ca desi voi fi cu activitatea suspendata, voi plati in continuare impozit (deoarece sunt cu taxare la norma).

Fiecare o stie pe a lui.
Schimbati-va statutul de impozitare la norma de venit la impozitare pe venit real.

Daca era vorba de un PFA suspendat dar cu taxare la venit atunci as fi putut depune declaratii cu venit zero pe durata suspendarii (ca firmele).

Ati fi putut dar nu puteti pentru ca nu aveti statutl fiscal corespunzator acestei solutii.

Dar se pare ca Finantele nu accepta nici o suspendare fiscala in cazul PFA-urilor cu taxare la norma.

Sigur ca nu accepta atata vreme cat am fost de acord ca "castig nu castig" impozitul il platesc la "atat". E firesc.
Acest lucru ati ales, acest lucru aveti.

Exista vreun specialist in cod fiscal?

Da, exista mai multi. Pe site se remarca Angelica Ioan (ghola ).

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
ioni69 a scris:

Buna ziua,

Sunt inregistrat de ceva timp ca si PFA cu norma. Din cauze obiective as fi dorit sa suspend activitatea pentru o perioada de un an. Insa am nimerit intr-un cerc vicios din care nu vad cum sa ies.
Deci, la Registrul Comertului mi se spune ca se poate suspenda activitatea, pe cand la finante mi se spune ca desi voi fi cu activitatea suspendata, voi plati in continuare impozit (deoarece sunt cu taxare la norma). Daca era vorba de un PFA suspendat dar cu taxare la venit atunci as fi putut depune declaratii cu venit zero pe durata suspendarii (ca firmele).
Dar se pare ca Finantele nu accepta nici o suspendare fiscala in cazul PFA-urilor cu taxare la norma.
A mai intalnit cineva un caz similar? Exista vreun specialist in cod fiscal?

Stima si multumesc de orice informatie ajutatoare.

Mergeti la ORC si faceti suspendarea activitatii, cu documentul emis de ORC mergeti la AFP si feceti cerere de recalculare a impozitului de plata, anexati o copie dupa documentul emis de ORC.
Suspendarea nu poate fi pentru o data anterioara.
Daca o tot tin pe a lor, trimite cat mai multe sesizari la MEF si ANAF.

Poti sa urmaresti urmatoarea structura:

- am infiintat pfa .... aut nr ... in anul ..... (detalii)
- impozitarea cf doc nr ... se facea "la norma" (detalii - in baza carei legi, carui act al pfa-ului)
- mentioneaza ca ai platit ... ani impozit la norma (daca e cazul)
- cand am inchis pfa mi s-a stabilit sa platesc.... (detalii)
- conform impozitarii la norma impozitul aferent perioadei reprezinta ....
- prin urmare va aduca la cunostinta ca dl ... si .... cu functia de .... la ... refuza sa dispuna rambursarea sumei de .... incasata in mod eronat
- pui copii dupa chitante
- pe hartiile care le trimiti / mailuri solicita NUMAR DE INTRARE (inregistrare)

Si la sfarsit: va rog sa ma informati cum pot solutiona aceasta problema si sa dispuneti catre ..... (aia de la finante din olt) returnarea sumei de ....
In legatura cu subiectul abordat de dvs. stiti care este temeiul legal in baza caruia nu se poate suspenda activitatea unui PFA trecut la norma de venit?

Dar se pare ca Finantele nu accepta nici o suspendare fiscala in cazul PFA-urilor cu taxare la norma.

Sigur ca nu accepta atata vreme cat am fost de acord ca \"castig nu castig\" impozitul il platesc la \"atat\". E firesc.
Acest lucru ati ales, acest lucru aveti.

Raspuns gresit . Am suspendat un PFA la norma de venit acum citeva zile in urma , dupa acceptarea suspendarii m-am dus la finante unde am platit pina in momentul suspendarii taxele urmind a nu le mai plati decit peste 3 ani , cind imi expira suspendarea si se activeaza automat PFA-ul . La norma din venit nu e nevoie sa duc formularul 200 pe 0 daca am suspendat PFA-ul . Nu e necesar sa treaca un semestru sa poti suspenda un PFA la norma de venit , probabil doar daca vrei sa faci trecerea la alta forma de taxare (venit real).
dar in cazul unui PFA suspendat, cu taxare a impozitului pe venit si platitor de tva, trebuie depusa trimestrial declaratia 300 pe zero? multumesc.