avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotarare penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotarare penala

Buna ziua,
As avea nevoie de cateva sfaturi va rog frumos.
Pe scurt, situatia este asa: un proces penal care a urmat cursul: judecatorie-tribunal-curtea de apel. S-a casat in totalitate si s-a trimis la prima instanta. Hotararea a 2-a a judecatoriei a fost identica cu prima. S-a depus direct recurs (de ce eu nu inteleg). S-a ajuns, din nou, la curtea de apel. A urmat o perioada in care nu gaseam de nici un fel dosarul pe site. Cand am gasit, avea un alt numar. Aceasta a fost o alta nelamurire, stiam ca dosarele au numar unic de inregistrare. Am asteptat pana la termenul de judecata, unde am vazut completul de judecata: acelasi ca prima data la curtea de apel. Iarasi stiu ca nu se poate, corectati-ma va rog.
Durerea cea mai mare vine acum: instanta a ramas in pronuntare, dar in cursul aceleiasi zile a aparut pe site hotararea: casa in parte si retinea spre judecata in fond. Am asteptat urmatorul termen, insa am primit acasa decizie finala (in 3 zile!!!) care, surpriza, mentinea hotararea judecatoriei. Aceasta decizie avea data din ziua urmatoare procesului, emisa de catre judecatorie (nu curtea de apel). Totusi, aceasta decizie face referire la hotararea de la Curtea de apel. Nu am inteles nimic din acest proces, din aplicarea legii, de ce s-a modificat numar dosar, de ce au judecat aceeiasi oameni si mai ales cum aceeasi 3 oameni au luat o alta hotarare.
O alta ciudatenie: avocatul nu a mai vrut sa mearga la Curtea de Apel, spunand ca sunt sanse foarte mari de reusita si nu are rost sa mai cheltui bani.
Pe decizie scrie ca e definitiva
Va rog sa imi dati cateva sfaturi, unde sa apelez si ce sa fac. Este foarte important, nu este un proces oarecare.
Cel mai recent răspuns: Catalina Covaliu , utilizator 12:44, 20 Octombrie 2011
daca este un proces important si nu unul oarecare trebuie sa cautati raspuns la un avocat nu pe forumuri. avocatul nu a mai mers la curte probabil ca nu l-ati platit
numarul nu mai poate ramane acelasi pentru ca este in al doilea ciclu procesual si nu poate ramane inregistrat cu acelasi nr de dosar.
In al doilea ciclu ati avut numai recurs pentru ca s-a schimbat legea si nu mai exsita calea de atac a apelului pentru infractiunea pentru care sunteti cercetat... restul de detalii cu pronuntarea sunt un pic neclare....
marzalaw a scris:

daca este un proces important si nu unul oarecare trebuie sa cautati raspuns la un avocat nu pe forumuri. avocatul nu a mai mers la curte probabil ca nu l-ati platit
numarul nu mai poate ramane acelasi pentru ca este in al doilea ciclu procesual si nu poate ramane inregistrat cu acelasi nr de dosar.
In al doilea ciclu ati avut numai recurs pentru ca s-a schimbat legea si nu mai exsita calea de atac a apelului pentru infractiunea pentru care sunteti cercetat... restul de detalii cu pronuntarea sunt un pic neclare....


Domnul avocat a fost foarte bine platit, nu va faceti griji. Pentru celelalte raspunsuri va multumesc.
E cam ciudat ce s-a intamplat aici, dar nu o sa rezolvati nimic pe forum.
Ati printat hotararea de pe site?
GabrielaA a scris:

E cam ciudat ce s-a intamplat aici, dar nu o sa rezolvati nimic pe forum.
Ati printat hotararea de pe site?


Hotararea de pe site spune ca retine la rejudecare, iar cea primita acasa are deja o sentinta clara. Sunt diferite, desi la o zi diferenta ca data de pronuntare.
Stiu ca nu rezolv nimic pe forum dar as vrea macar niste sfaturi. Aveam foarte mare incredere in avaocatul meu, mai ales pentru ca a mers bine prima data la Curtea de Apel. Credeam ca se face dreptate in sfarsit si ca va fi bine. Dar m-a uitit prima data refuzul sau si acum sentinta, data de aceeasi oameni. Problema foarte mare este unde sa merg sa stiu ca primesc macar niste sfaturi bune.
Nu e vorba de bani, e vorba ca, exact cum ati spus, e ceva ciudat..
si daca totusi este cum spuneti, desi nu cred, de ce numarul nou s-a dat la a doua instanta la al doilea ciclu...si nu s-a dat la prima instanta la al doilea ciclu?

Alte discuții în legătură

Contestatie in anulare clau1858 clau1858 Buna ziua Vreau sa fac o contestatie in anulare la o decizie de recurs data de un complet de judecata al curtii de apel. Pe scurt am avut un dosar de ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare rosiorilor rosiorilor Sunt din Braila. La o hotarare a tribunalului Braila privind un litigiu de munca, am formulat recurs la Curtea de Apel Galati. In luna septembrie 2012, ... (vezi toată discuția)
Care este calea de atac împotriva unei hotãrâri pronunþate într-un litigiu de muncã? rosiorilor rosiorilor Intr-un litigiu de munca privind contestatie la o decizie de concediere care a fost intridusa la tribunal, hotarirea tribunalului este supusa apelului sau ... (vezi toată discuția)