Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare studii superioare

BUNA ZIUA,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema
Sunt angajata intr-o institutie sanitara ca sef serviciu contabilitate cu delegatie(contabil IA).Anul acesta am otinut diploma de licenta.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa fiu incadrata dupa ce se va solicita tranformarea de post din contabil in economist,deoarece la noi este un subiect foarte controversat.
Vezi fi platita potrivit dispozitiilor Ordonanţei de urgenţă nr. 115/2004 din 24/11/2004 privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare publice din sectorul sanitar, cu modificarile si completaril ulterioare, ca economist dupa transformarea postului.
ANEXA Nr. IV SALARII DE BAZÃ PENTRU FUNCŢIILE DE SPECIALITATE DIN
COMPARTIMENTELE TEHNIC, ECONOMIC, ADMINISTRATIV ªI INFORMATICÃ
A) Salarii de bază pentru activitatea de specialitate din compartimentele aprovizionare, resurse umane, salarizare, contencios, investiţii
Nr. Nivelul Salariul de bază -lei-
crt. Funcţia studiilor minim - maxim
a) Funcţii de execuţie pe grade profesionale
1. Consilier, expert, inspector de specialitate; gradul I
inginer, economist; specialist IA S 4.365.000 - 8.612.000

Mie mi s-a spus de la serviciul resurse umane ca voi fi incadrata pe economist II si v-a trebui sa sustin examen.Cu o vechime de 19 ani ca si contabil nu mi se pare normal sa fiu incadrata pe economist II si sa sustin si un examen.Undeva cred ca le scapa ceva.
Ce parere aveti?
Eu sunt de acord sa sustin un examen dar gradul profesional sa fie IA.
Nimeni nu a mai intampinat aceasta problema?
gini a scris:

Mie mi s-a spus de la serviciul resurse umane ca voi fi incadrata pe economist II si v-a trebui sa sustin examen.Cu o vechime de 19 ani ca si contabil nu mi se pare normal sa fiu incadrata pe economist II si sa sustin si un examen.Undeva cred ca le scapa ceva.
Ce parere aveti?
Eu sunt de acord sa sustin un examen dar gradul profesional sa fie IA.

Din cunostintele mele pentru un post nou se sustine examen.
In ceea ce priveste daca gradul de contabil IA corespunde celui de economist II atunci chiar daca dvs. va doriti un grad mai mare nu este suficient. Pare nedrept dar ........................ dar ar fi simplu daca salariatii ar putea sa impuna angajatorilor ce posturi si ce salarizare sa aplice.................