avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum sa procedam?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum sa procedam?

Buna ziua,

Am un unchi de 86 de ani. Sotia sa a murit de 3 ani si se simtea foarte singur. Cum respectivii nu au copii, dupa decesul unchiului mostenirea urma sa ne revina mie si celorlalti nepoti din partea lui. In urma cu 2 ani, a fost abordat de o femeie mult mai tanara, de vreo 60 de ani, care l-a indepartat de familie. Ne acuza acum de diverse si nu mai vorbeste cu noi. Am vrea sa stim daca aceasta persoana poate fi acuzata de abuz, nu numai pentru motivul cinic ca il va mosteni, ci si pentru ca in ultimele zile pe care le mai are, il indeparteaza de familie (poate s-a si casatorit cu ea). Mentionez ca aceasta femeie nu vrea sa-si faca cunoscuta identitatea si depoziteaza haine si alte obiecte la unchiul meu, dispare si revine apoi si le muta la diverse adrese (vreo 3-4 pana acum). Noi credem ca este o escroaca dintr-o banda. Astept un sfat. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 21:07, 26 Octombrie 2011
puneti pe batran sub interdictie.. e clar ca nu prea mai are discernamant si este labil emotional
Multumesc frumos pentru raspuns. Ce presupune aceasta punere sub interdictie. Uitasem sa scriu, dar i-a luat deja vreo 100 de milioane din pensie de pe card, pentru ca el nu se pricepe. Acum ne acuza pe noi nepotii...
Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....
nick_cdr a scris:

Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....


Asa este doar ca denuntul trebuie facut de posesurul de card si nu de nepoti sau alte persoane.
alexandrugroza a scris:

nick_cdr a scris:

Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....


Asa este doar ca denuntul trebuie facut de posesurul de card si nu de nepoti sau alte persoane.


Era vorba de un denunt si nu de o plangere.....

Alte discuții în legătură

Informare elypratza elypratza Sunt casatorita de 40 de ani, si locuim in Canada. Sotul meu nu a mai lucrat in ultimii 10 ani, si a obtinut o pensie medicala pe motive de boala domeniul ... (vezi toată discuția)
As intreba in baza carei legi pot actiona in judecata persoana care m-a reclamat dat fiind ca mi-a fost afectat dreptul la imagine publica? EVA2010 EVA2010 Domnilor, Doamnelor, Domnisoarelor Avocati , va rog frumos, daca sunteti amabili, raspundeti-mi la o mica intrebare. O persoana a facut o reclamatie ... (vezi toată discuția)
Realizarea succesiunii la 7 ani dupa deces adi2004 adi2004 Buna ziua, Bunica mea a decedat in anul 2008 si a lasat prin testament ca toata mosterirea sa revina in cote aproximativ egale celor doi nepoti si celor doi ... (vezi toată discuția)