Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum sa procedam?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum sa procedam?

Buna ziua,

Am un unchi de 86 de ani. Sotia sa a murit de 3 ani si se simtea foarte singur. Cum respectivii nu au copii, dupa decesul unchiului mostenirea urma sa ne revina mie si celorlalti nepoti din partea lui. In urma cu 2 ani, a fost abordat de o femeie mult mai tanara, de vreo 60 de ani, care l-a indepartat de familie. Ne acuza acum de diverse si nu mai vorbeste cu noi. Am vrea sa stim daca aceasta persoana poate fi acuzata de abuz, nu numai pentru motivul cinic ca il va mosteni, ci si pentru ca in ultimele zile pe care le mai are, il indeparteaza de familie (poate s-a si casatorit cu ea). Mentionez ca aceasta femeie nu vrea sa-si faca cunoscuta identitatea si depoziteaza haine si alte obiecte la unchiul meu, dispare si revine apoi si le muta la diverse adrese (vreo 3-4 pana acum). Noi credem ca este o escroaca dintr-o banda. Astept un sfat. Multumesc anticipat!
puneti pe batran sub interdictie.. e clar ca nu prea mai are discernamant si este labil emotional
Multumesc frumos pentru raspuns. Ce presupune aceasta punere sub interdictie. Uitasem sa scriu, dar i-a luat deja vreo 100 de milioane din pensie de pe card, pentru ca el nu se pricepe. Acum ne acuza pe noi nepotii...
Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....
nick_cdr a scris:

Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....

Asa este doar ca denuntul trebuie facut de posesurul de card si nu de nepoti sau alte persoane.
alexandrugroza a scris:

nick_cdr a scris:

Printr-un denunt la unitatea de politie competenta si in termenul legal se poate verifica ce suma de bani a fost extrasa , cine a facut extragerea si locatia ....

Asa este doar ca denuntul trebuie facut de posesurul de card si nu de nepoti sau alte persoane.

Era vorba de un denunt si nu de o plangere.....