Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restante la intretinere. in baza carui art.de lege ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restante la intretinere. in baza carui art.de lege trebuie dat in judecata un locatar cu datorii?

unul dintre locatari are o datorie de 10000 ron si dorim sa-l chemam in instanta.ce art.de lege trebuie invocat, mai precis cum ne vom motiva actiunea?
Nu mai bine va angajati avocat? solicitati cheltuieli de judecata si va recuperati onorariul avocatial. Legea este 230/2007, era logic sa o stiti.
Daca indepliniti conditiile legal prevazute ,daca ati desfasurat procedura prealabila,asociatia de proprietari ,poate actiona restantierul in justitie pentru recuperare debit,in temeiul disp art 50 din L nr 230/2007
Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit
adutescu a scris:

Nu mai bine va angajati avocat? solicitati cheltuieli de judecata si va recuperati onorariul avocatial. Legea este 230/2007, era logic sa o stiti.

Era logic sa stiti ca asociile de proprietari nu pot solicita cheltuieli de judecata pentru ca nu platesc taxa de timbru!
Ba pot angaja si o armata de avocati. Nu are nicio legatura taxa de timbru cu angajarea avocatilor.
niotin a scris:

adutescu a scris:

Nu mai bine va angajati avocat? solicitati cheltuieli de judecata si va recuperati onorariul avocatial. Legea este 230/2007, era logic sa o stiti.

Era logic sa stiti ca asociile de proprietari nu pot solicita cheltuieli de judecata pentru ca nu platesc taxa de timbru!

NU AM SPUS CA NU POT ANGAJA AVOCATI!!! AM SPUS CA NU POT SOLICITA CHELTUIELI DE JUDECATA!!! IN CONSECINTA NU POT RECUPERA ONORATIUL AVOCATULUI(LOR) DIN CHELTUIELI DE JUDECATA!!!
niotin, utilizator