Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna obligatorii incepad cu 01.11.2011?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna obligatorii incepad cu 01.11.2011?

In lege se spune ca echiparea autovehiculelor este obligatorie cu anvelope de iarna pe drumuri acoperite de gheata, zapada, polei incepand cu 01.11.
Daca dupa 01.11 carosabilul nu este acoperit cu zapada, gheata sau polei pot fi amendat daca nu circul cu autovehiculul echipat cu anvelope de iarna?
Primesti amenda numai daca mergi cu masina pe drumuri acoperite de zapada sau polei. O alta formulare este asta: este interzisa circulatia masinilor pe drumuri acoperite de zapada / polei sau gheata fara ca aceasta sa fie dotata cu anvelope de iarna. TOATE 4 ROTILE TREBUIE SA FIE DE IARNA!
Adica daca la iarna nu va ninge deloc, poti merge linistit cu orice fel de anvelope, ca nu vei primi amenda.

Da este adevarat ca incepand de la 01.11.2011 se aplica legea care prevede echiparea masinilor cu anvelope de iarna dar asta numai pe drumurile acoperite cu gheata, zapada sau polei.