Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anvelope de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anvelope de iarna

sint pasibila de sanctiune si daca circul cu cauciucuri fara a fi de iarna chiar daca drumul nu este acoperit de polei sau zapada?
Incepand cu 1 noiembrie DA.

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni
următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;
Alexandru Munteanu, Avocat
dupa cum vedeti hotararea e destul clara dar poate da nastere la interpretari

" conducerea autovehiculului pe drumurile publice[i] acoperite cu zăpadă, gheaţă sau pole[/i]i, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă"

si daca carosabilul nu este acoperit cu zapada, gheata sau polei? mai este contravantie?
ramane iar la aprecierea umana

din cate am inteles constituie contraventie si se sanctioneaza ca atare, doar daca autovehiculul este implicat intrun eveniment rutier care conduce la perturbarea traficului pentru ceilalti soferi.

Deci legea spune ca se aplica contraventii daca drumul public este acoperit de zapada, gheata sau polei, totusi cred ca ramane la latitudinea politistului.

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni
următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine
de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
h1) autovehiculul nu este dotat, la circulaţia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau nu au montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;

Legea spune ca sunteti pasibila de amenda si ridicarea talonului masinii doar in cazul in care circulati pe portiuni de drum acoperit de gheata, zapada sau polei.Daca drumul pe care va aflati este uscat NU sunteti amendata; dar cum niciodata nu se stie...acum e uscat, in 5 minute poate incepe sa ninga va recomand sa va echipati masina corespunzator. Sunt acceptatet si anvelopele all-season.
Nu sunteti pasibila dar a fost lasata aceasta treaba la latitudinea politiei rutiere.