Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Vă rog să-mi spuneţi are câştig de cauză un unchi al soţului, care după ce acum 3 ani ne-a donat 1/4 parte (a făcut donaţie către 4 nepoţi el neavând copii din căsătorie)din casa în care stă, acum dintr-o dată şi-a dat seama că mai are un nepot, pe care la vremea aceea, l-a scos din moştenire, acum în vară a făcut mutaţie acelui nepot-buletin de oraşul de care este vorba, el avînd domicilui în alt oraş al ţării-fără consultarea celorlalţi donatari.
Acum ne-a chemat în instanşă pentru a desface donaţia, pentru că nici unul din cei 4 nepoţi nu vor să-i dea câte 400 ron pe lună pentru dânsul.- a stfel a vrut să-şi vândă casa, dar în actul de donaţie nu s-a menţionat deloc acest aspect ,că trebuie plătit lunar o sumă şi că dacă vreunul nu plăteşte ce repercursuini va avea asupra lui. Acum ne bagă la plata instanţei, adică tot el e deasupra cu prostia vreunui avocat sau notar...
Vă rog să-mi spuneţi ce se poate face: 1)dacă nu te duci în judecată cu un om de 85 de ani, adică nu te prezinţi în instanţă...
2) poate desface donaţia,de unul singur, care este contra interesului lui...cel care ar trebui să fie donatar, este unul, care abia aşteaptă să mai câştige o casă, că pe celălalt moştenit de la mătuşi şi părinşi,au fumat şi l-au băut...
Daca motivul de anulare a contractului de donatie este cel pe care ni l-ati spus, nu are nicio sansa. Donatia, prin esenta sa, este un act gratuit. Nu poate pretinde plata unei rente de 400 lei pe luna in schimbul bunului donat.
Nu este intelept sa nu va prezentati la proces si sa nu formulati aparari. Ar fi bine sa angajati un avocat, care sa va reprezinte in instanta.
muitumesc pentru raspuns.
Dar nu poate deplasa la proces sotul nu este in aceeasi localitate cu donatorul, iar 2 dintre donatari sunt din strainatate, in tara vecina...
si nu vor niciunul sa participe la acest proces,doar batrinul este innebunit de cel care a facut contractul de donatie ca asa se poate desface donatia...
fodoretelkaeva, utilizator
Procesul se va judeca la instanta in circumscriptia careia se afla bunul imobil.
ªi se poate revoca acest act de donaţie?
Donatia se poate revoca doar pentru ingratitudine