Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Revocarea unui viceprimar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Revocarea unui viceprimar

Buna ziua!
As dori sa stiu daca,dupa ce a fost aprobata,in sedinta Consiliului Local,prin hotarare,revocarea viceprimarului,se da o dispozitie a primarului de eliberare din functie?
Cu ce data inceteaza mandatul viceprimarului?Data dispozitiei sau data hotararii consilului?
Se face precizarea in respectiva dispozitie obligatia viceprimarului de predare pe baza de inventar a bunurilor afectate functiei avute?
Va multumesc!
eliberarea din functia de viceprimar se realizeaza prin HCL si atat.
hcl-ul, produce efecte de la data luarii la cunostinta de catre persoana in cauza.
nu se da nici o dispozitie, nu se precizeaza nimic, urmand ca ulterior, viceprimarul sa predea documentele si bunurile pe care le detine, in baza unui protocol de predare-primire. :)