Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbare abuzivã din funcþie a viceprimarului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbare abuzivã din funcþie a viceprimarului

Bună seara,vă supun atenţiei 2 subiecte.
1)am fost viceprimar într-o comună și am fost schimbat din funcție,fără acordul primarului, în ultima ședință de CL,pe motiv că s-a constituit o nouă majoritate în CL.Credeți că am vreo șansă să-mi recapăt postul în instanță?
2)este adevărat că un primar,președinte CJ dacă este condamnat cu suspendare sau amendat cu amendă penală nu-și mai pierde funcția(nu mai este dat afară)?
Vă mulțumesc!
1. HCL prin care ati fost schimbat din functie poate fi atacata la instanta de contencios administrativ, dupa efectuarea procedurii prealabile (adica sa solicitati CL respectiv revocarea hotararii). Sansele depind de probele pe care o sa va intemeiati cererea.
2. Mandatul primarului inceteaza in cazul in care este condamnat la o pedeapsa privativa de libertate.