Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depasire plafon 35000 euro la I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depasire plafon 35000 euro la I.I.

Buna. La o intreprindere individuala am depasit plafonul de 35000 la cifra de afaceri. La calcularea cifrei de afaceri trebuie sa adun totalul vanzarilor?.
Unde trebuie sa ma duc ca sa inregistrez ca si platitor de tva si cu ce acte?
Trebuie sa va adresati Administratiei fiscale si apoi Directiei Judetene cu documentele in cauza.Ei va vor da detaliile cuvenite.
Cifra de afaceri anuala este constituita din valoarea totala, fara TVA, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic. Este vorba aici inclusiv de operatiunile scutite cu drept de deducere si operatiunile scutite fara drept de deducere, daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale. Calculul cifrei de afaceri nu cuprinde livrarile de active fixe corporale sau necorporale si livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi.

Plafonul de 35000 euro se calculeaza astfel: 35000 euro x 3,3817 lei (cursul de schimb la data aderarii Romaniei la UE). Daca societatea nu a functionat de la inceputul anului plafonul se recalculeaza in functie de numarul de luni de la inceperea activitatii.