avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Veniturile din investitii pe termen scurt intra in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Veniturile din investitii pe termen scurt intra in calculul cifrei de afaceri utilizate la decizia de a fi platitor/neplatitor de tva (CA < 35000 EUR)


As dori sa stiu daca veniturile financiare din investitii pe termen scurt (actiuni) intra in calculul cifrei de afaceri pentru respectarea plafonul de 35000 euro la neplatitor TVA.

Conform :

"4. Ce nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 35.000 euro ?

Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 35.000 euro nu vom lua in considerare:
operatiunile scutite cu drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
operatiunile scutite fara drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
livrarile de active corporale sau necorporale;
livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ne comunica un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA."

extras de aici : [ link extern ]

activitatile accesorii activitatii principale nu intra in calculul cifrei de afaceri.

In cazul meu (o firma de servicii IT) investiitile pe termen scurt in actiuni reprezinta activitati accesorii domeniului ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: flay , utilizator 15:59, 22 Februarie 2012
Dobanzile provenite din investitiile financiare pe termen scurt nu intra in calculul cifrei de afaceri.
Gabrielle Monique a scris:

Dobanzile provenite din investitiile financiare pe termen scurt nu intra in calculul cifrei de afaceri.


In calculul Cifrei de afaceri intra veniturile din fonduri europene?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri cont 7583 adriana_ramona adriana_ramona Cand se face la inceput de an notificarea la Finante cu privire la cifra de afaceri a anului precedent ce conturi intra in calcul? strict cele din grupa 70? ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 35000 e neplatitor tva Daniela1974 Daniela1974 Am o societate neplatitoare de TVA cu activitate de baza intretinere corporala si activitate accesorie declarata prin act constitutiv inchirierea si ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 35000 euro la i.i. sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. La o intreprindere individuala am depasit plafonul de 35000 la cifra de afaceri. La calcularea cifrei de afaceri trebuie sa adun totalul ... (vezi toată discuția)