Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Veniturile din investitii pe termen scurt intra in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Veniturile din investitii pe termen scurt intra in calculul cifrei de afaceri utilizate la decizia de a fi platitor/neplatitor de tva (CA < 35000 EUR)

As dori sa stiu daca veniturile financiare din investitii pe termen scurt (actiuni) intra in calculul cifrei de afaceri pentru respectarea plafonul de 35000 euro la neplatitor TVA.

Conform :

"4. Ce nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 35.000 euro ?

Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 35.000 euro nu vom lua in considerare:
operatiunile scutite cu drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
operatiunile scutite fara drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
livrarile de active corporale sau necorporale;
livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ne comunica un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA."

extras de aici : [ link extern ]

activitatile accesorii activitatii principale nu intra in calculul cifrei de afaceri.

In cazul meu (o firma de servicii IT) investiitile pe termen scurt in actiuni reprezinta activitati accesorii domeniului ?

Va multumesc.
Dobanzile provenite din investitiile financiare pe termen scurt nu intra in calculul cifrei de afaceri.
Gabrielle Monique a scris:

Dobanzile provenite din investitiile financiare pe termen scurt nu intra in calculul cifrei de afaceri.

In calculul Cifrei de afaceri intra veniturile din fonduri europene?