Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 2%impozit pe venit - retinere la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

2%impozit pe venit - retinere la sursa

Un arendas care plateste arenda in bani trebuie sa opreasca 2 % impozit pe venit-retinere la sursa?
ART. 74 Calculul şi plata impozitului aferent veniturilor din activităţi agricole

4) În cazul contribuabililor care realizează venituri băneşti din agricultură, potrivit prevederilor art. 71 lit. d), prin valorificarea produselor vândute către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi pentru utilizare ca atare, impozitul se calculează prin reţinere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, începând cu data de 1 ianuarie 2009, impozitul fiind final. Norme metodologice
Iar art.71 lit.d
valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi, pentru utilizare ca atare.