Forum Discuţii juridice Executare silită renuntare la executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

renuntare la executarea silita

cel care a cerut demararea procedurii de executare silita in urma unei hotarari definitive si irevocabile poate sa renunte la cerere? daca da, care ar fi pasii de urmat?
Ce insemna "a cerut demararea procedurii"?
Hotararea a fost decat investita cu titlu executoriu, sau s-a si intocmit dosat de executare la un birou de executor judecatoresc, cu onorariu platit la acesta?

Oricum vedeti si prevederile legale ale Codului de proc. civ.

Art. 371^5
Executarea silita inceteaza daca:
a) s-a realizat integral obligatia prevazuta in titlul executoriu, s-au achitat cheltuielile de executare, precum si alte sume datorate potrivit legii; in acest caz, executorul va preda debitorului titlul executoriu, mentionand pe acesta stingerea totala a obligatiilor;
b) nu mai poate fi efectuata ori continuata din cauza lipsei de bunuri urmaribile ori a imposibilitatii de valorificare a unor astfel de bunuri; in aceste cazuri, executorul va remite personal creditorului sau reprezentantului acestuia titlul executoriu, mentionand pe acesta cauza restituirii si partea de obligatie ce a fost executata
c) creditorul a renuntat la executare;
d) a fost desfiintat titlul executoriu.
Marcel Mihalache, Avocat
creditorul a cerut instantei investirea cu formula executorie a hotararii; in acest moment s-a inceput discutia asupra unei plati esalonate a debitului iar daca se va ajunge la un consens, se va proceda la incheierea unui acord privind plata esalonata a datoriei; in acest caz este necesar un acord de mediere la mediator sau este suficienta hartia semnata de parti?
Pentru a putea sa aibe putere juridica, faceti un acord de plata fie la notar, fie la un mediator.
Chiar si un avocat va poate asista la semnarea acestui acord, depinde de onorariul fiecariua. .
pai eu voi fi cu consilierul juridic al unitatii,iar debitorul presupun ca va fi insotit de avocatul sau; in felul acesta inteleg ca se poate opri intr-un fel actiunea de executare silita
Se opreste daca vrea creditorul, executarea silita nu continua din oficiu.
Incheiati acordul respectiv, prin el se intrerupe prescriptia, deci puteti relua executarea silita in caz de neplata la scadenta.