Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA in ce moneda trebuie facuta plata externa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

in ce moneda trebuie facuta plata externa ?

buna ziua

am de facut o factura externa fara tva (amandoi suntem platitori de TVA) (ptr.Cehia)
1. factura se face in lei sau euro ?
2.cehul plateste in euro sau poate si in lei ?

multumesc
factura o puteti face in euro si plata tot in euro.
1. factura o puteti emite in lei sau in euro, iar mai jos cursul valutar din ziua facturarii.
2. cehul plateste in lei sau euro, in functie de cum ati emis factura.
daca cehul plateste in lei nu voi fi pusa sa platesc TVA -ul la intern + penalizari
art.17 lit.B, OUG 17 /2000 ????
cicidaniela, utilizator
TVA-ul nu depinde de moneda de facturare ci de operatiunea facturata. Daca operatiunea este fara TVA se factureaza fara TVA indiferent de moneda.
OUG 17/2000 este abtogata, reglementarea in vigoare referitoare la TVA este Codul Fiscal (L571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare [ link extern ] ).
Cs B, Contabil
stiti cumva unde se precizeaza exact cum se procedeaza , in ce articol .
Codul fiscal e mare ,sunt modificari ,si norme ....nu sunt de specialitate si nu prea inteleg ...
si daca o sa-l citesc pe tot probabil ca ma apuc de contabilitate !
multumesc