avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA in ce moneda trebuie facuta plata externa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

in ce moneda trebuie facuta plata externa ?

buna ziua

am de facut o factura externa fara tva (amandoi suntem platitori de TVA) (ptr.Cehia)
1. factura se face in lei sau euro ?
2.cehul plateste in euro sau poate si in lei ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Carmen Jurubita , Contabil 19:29, 16 Noiembrie 2011
factura o puteti face in euro si plata tot in euro.
1. factura o puteti emite in lei sau in euro, iar mai jos cursul valutar din ziua facturarii.
2. cehul plateste in lei sau euro, in functie de cum ati emis factura.
daca cehul plateste in lei nu voi fi pusa sa platesc TVA -ul la intern + penalizari
art.17 lit.B, OUG 17 /2000 ????
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Noiembrie 2011
cicidaniela, utilizator
TVA-ul nu depinde de moneda de facturare ci de operatiunea facturata. Daca operatiunea este fara TVA se factureaza fara TVA indiferent de moneda.
OUG 17/2000 este abtogata, reglementarea in vigoare referitoare la TVA este Codul Fiscal (L571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare [ link extern ] ).
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Noiembrie 2011
Cs B, Contabil
stiti cumva unde se precizeaza exact cum se procedeaza , in ce articol .
Codul fiscal e mare ,sunt modificari ,si norme ....nu sunt de specialitate si nu prea inteleg ...
si daca o sa-l citesc pe tot probabil ca ma apuc de contabilitate !
multumesc

Alte discuții în legătură

Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)
Facturi externe optionale sob sob Buna ziua, As avea o intrebare legata de modalitatea de facturare catre firme extracomunitare (SUA, Canada). Societatea comerciala cu sediul in Ro, ... (vezi toată discuția)
Factura externa ( invoice ) si factura fiscala djkrys5 djkrys5 Buna ziua , Am urmatoarea speta: trebuie sa emit o factura externa in EUR pentru un client in UK , fara TVA pe baza VAT ID comunicat de ei.Intrebarile care ... (vezi toată discuția)