Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu art. 79 (7)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu art. 79 (7)

Buna ziua,

Sunt angajata cu norma intreaga la o societate din data de 12 mai 2008, cu CIM pe durata nedeterminata iar acum cateva zile mi s-a spus ca postul meu se va desfiinta din data de 1 octombrie 2008 deoarece firma nu isi mai permite sa plateasca acest post.
Tot acum cateva zile, inainte de a mi se comunica acest lucru, mi s-a spus ca va trebui sa fiu mutata de pe firma la care am fost angajata pe o alta firma din grup, deoarece aceasta nu isi mai permitea sa isi plateasca angajatii. Ca urmare, am semnat o demisie pe care am primit-o de la directorul de resurse umane, prin care eu demisionam din functie cu data de 1 octombrie 2008. Aceasta demisie nu mentiona articolul in baza caruia demisionam si cu toate acestea eu am semnat, avand incredere ca nu vor face lucruri necurate avand in vedere ca nu era vorba decat o mutare de pe o firma pe alta si nestiind ca postul meu urma a se desfiinta.
Apoi am fost rugata sa accept alta pozitie in firma, dupa care mi s-a spus ca postul se va desfiinta oricum de la 1 octombrie, ca accept sau nu acea pozitie.

Nu am acceptat acest post si am fost nevoita sa plec din firma. Mi s-a spus ca se va lua in considerare demisia de trecere de pe o firma pe alta, cu data de 1 octombrie 2008. Am intrebat si cu ce articol se va inregustra demisia, daca tot nu am avut ocazia sa imia aleg articolul di Codul Muncii si mi s-a spus ca este 79, puntul 7: angajatorul renunta la preaviz.

Ce mai pot face in situatia asta? Dupa acate am inteles as fi avut dreptuul la salarii compensatorii ... in concluzie as vrea sa stiu ce am pierdut, pentru demisia fiind semnate, banuiesc ca nu se mai poate face nimic....

Multumesc anticipat
Din câte înţeleg, aţi semnat, aşa că nu se mai poate face nimic aici, dacă angajatorul nu doreşte să vă ajute. Aţi primit exemplarul dvs. din decizie cu viza ITM? Poate nu au apucat să o depună...... Dar îmi spuneţi că aţi semnat o decizie..aţi făcut şi cerere? Acum..nu ştiu îna ltă parte cum este, dar la noi în oraş, nua cceptă deciziile decât cu cererile ataşate..... Puteţi motiva că nu aţi ştiut ce semnaţi şi până la urmă, nu aţi făcut cerere de demisie de fapt.
Puteţi merge la ITM să faceţi plângere.....deşi recomandăm să discutaţi cu angajatorul pt. o eventuală rezolvare amiabilă.

Documentul pe care l-am semnat are urmatorul continut:

Domnule Director General
Subsemnata XXXXXXXXXXXXXX, salariata a XXXXXXXXXXXXX, in functia de XXXXXXXXXX, prin prezenta va aduc la cunostinta demisia mea incepand cu data de 01.10.2008

Data : Semnatura,

Precizez ca documentul nu a avut nici un titlu (Cerere de demisie... sau altceva)
De asemenea nu am primit nici exemplarul meu vizat de ITM.

Aceea a fost "cererea". Aveţi dreptul să primiţi un exemplar din decizia cu viza ITM. Dacă nu aţi primit, poate nu a fost înregistrată încă. Încercaţi să discutaţi cu şeful de RU.
Dacă nu aveţi sorţi de izbândă, puteţi face plângere la ITM...dar cred că este util şi să vă căutaţi de lucru, nu vreau să fiu negativistă sau să vă demoralizez, dar...rareori chiar se întâmplă ceva cu reclamaţiile.
Nu conteaza titlul documentului semnat, ci doar faptul ca in continutul lui ati specificat faptul sa se ia act de demisia dvs incepand cu data de 01.oct.2008.
In urma acestei cereri, angajatorul va emite o decizie de incetare a c.i.m. prin demisie. Decizia va putea fi emisa incepand cu data de 01.10.2008 si se va depune la ITM in termen de 5 zile de la data emiterii acesteia.
Art.79 alin.7 C.mun. prevede posibilitatea angajtorului de a renunta total ori parţial la termenul de preaviz.
In cazul demisiei, salariatii nu beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi nu pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Cred ca mai bine ati fi acceptat incetarea c.i.m. pentru desfiintarea postului.
Din pacate salariatii nu invata ca atunci cand angajatorul te pune sa scrii o demisie poti ramane fara loc de munca pentru ca de buna voie renunti la cel pe care il ai. Daca vor sa pleci de la societate la alta sa faca ei incetarea CIM cum s-or pricepe, ca stiu ei ce au de facut.
Salariata nu a acceptat desfintarea postului pentruca nici nu i s-a propus asa ceva a fost inselata sa dea demisia si acum nu prea mai are ce face.
Este inutil sa spui ca nu stii ce ai semnat cand din citirea afli ca ai "DEMISIONAT" de buna voie.
Incercati totusi o reclamatie la ITM pentru ca nu sunteti singura care ati demisionat si deci ceva dubii sunt cu privire la inchiderea societatii de la care ati plecat.
Poate ca este util sa faceti o reclamatie si pe la fisc ca poate nu v-au fost platite contributiile la vechea societate