Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inventariere patrimoniu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inventariere patrimoniu

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca in comisia de inventariere este numita o persoana care nu are pregatire de specialitate (este numit un muzeograf de exemplu), aceasta persoana nu trebuie instruita pentru a cunoaste procesul de inventariere. Necunoscand etapele inventarierii aceste persoane au primit sanctiuni disciplinare.
Care este procedura legala?
membrii comisiei de inventariere trebuie sa aiba pregatire tehnica si economica corespunzatoare.

procedura legala:

[ link extern ]
Este normal ca in fiecare an, in cadrul comisiei de invenatiere sa faca parte aceleasi persoane?
desigur. nu e interzis nicaieri.
Va multumesc pentru raspuns!
buna ziua
ce puteti spune, cat de corecta este o inventariere a stocurilor in luna decembrie iar in listele de inventar se trece la stocul faptic lui decembrie (din momentul inventarierii adica) iar la cel scriptic soldurile din luna octombrie. diferentele se justifica prin documentele de intrare si iesire dintre cele doua perioade.
multumesc anticipat pt raspuns.